Jana
  (kontaktovat autora příběhu)
7. září 2015
Doprovázení

Jak?

Už asi 2 hodiny pročítám tento portál, všechno mne kolem stáří zajímá a vidím hodně nedostatků. Vlastně málokdo z nás ví, jak se zachovat, aby náš tatínek, maminka, dědeček, babička, dítě... odcházeli ze života důstojně, tak jak by si přáli. Mizivému procentu se to podaří.
Můj táta má 86 a dva roky žíje (živoří) v seniorcentru. I když jsme tři děti, není nikdo, u koho by mohl dožít. Z toho pramení mé výčitky a stresy téměř každý den.
Vidím jak trpí a neumím nic udělat. Sama bych to nezvládla. Momentálně jsem doma po úraze a tak sedím u pc a sháním informace, jak to udělat, aby aspoň umřít mohl u někoho blízkého doma. Jenže se vynoří tolik otázek a komplikací/co s prac í- dám výpověď - z čeho budu žít až táta nebude a do práce mne zpět nevezmou? Spousta návrhů, ale nakonec se žádný nedá použít - nebude to nakonec horší než v DD? Až jsem z toho tak vyčerpaná a musím tuto myšlenku opustit.
Možná je lépe se snažit co nejčastěji!! ho navštívit a pobýt s ním v klidu pár hodin.
Jen až bude opravdu odcházet, upozorní nás někdo předem na to? Dá se to vůbec nějak zjistit a zařídit? Abych s ním mohla být v poslední chvíli? Mám právo vyžadovat od personálu tyto informace? Zatím jsem na dotazy dostala jen vyhýbavé a všeobecné informace.
Jak vidět, je toho hodně,co bychom potřebovali vědět. Ti co to vědí, nemají čas informovat. Čekala bych od lékařů, aby mi poradili, jenže jsou většinou opravdu tak vytíženi, že to není možné.
Řeklo by se, že se s tím musíme smířit, ale to se mi nechce. Budu hledat dál a snad se mi podaří ještě něco pro tátu udělat.

404 lidé vyjádřili účast.
Irena
16. října 2005
Bohužel většina z nás nemá takové podmínky, aby se mohla doma postarat o nesoběstačné rodinné příslušníky a naše sociální politika příliš na tyto problémy nemyslí. Myslím, že není třeba mít výčitky, ale co nejčastěji své drahé navštěvovat, informovat se o všem, co pro ně v dané chvíli můžete udělat. Číst jim, cvičit s nima, hrát hry, vzpomínat, prohlížet fotografie, vyvézt ven na procházku atd....Nebát se neustále žádat informace, protože je povinnost personálu vás o všem informovat a my se nesmíme bát. Práce personálu v ústavech je těžká a zaslouží respekt, ale je třeba, aby si všude uvědomili, že jsme rovnocení partneři, kteří se chtějí v rámci svých možností spolupodílet na péči. Ale je to na nás, jak se k tomuto aspektu postavíme. Hodně sil a informací!
M.
5. května 2005
Milá Jano,

jistě každá, byť maličká věc, kterou pro tatínka uděláte, Vám pak bude v budoucnu potěchou. Ale každopádně máte právo (a mějte k tomu určitě odvahu) si říci sestřičkám, aby Vás pokud možno zpravily včas o tom, že tatínek umírá. Je velmi pravděpodobné, že nezemře náhle, zkušené sestry to poznají a Vy s ním můžete pár dní či hodin strávit, když nemáte sílu na víc. A budete určitě ráda, že jste to udělala. Mne takhle dosud trápí teta, která mne vychovávala jako druhá maminka. Zemřela v nemocnici a nikdo mi neřekl, že bych ji aspoň na chvíli mohla mít doma. Dnes vím, že bych byla moc ráda, že jsem to udělala a věděla bych zároveň, že jsem nemohla, čerstvě po porodu a s manželem v nemocnici, udělat víc. Nebojte se tedy pokusit o domluvu, pamatujte přitom na to, že sestry nejsou na takové žádosti zvyklé a že je musíte ujistit, že to myslíte vážně a moc si to přejete. Že jen neděláte jakobyhodnou dceru. Přeji Vám, ať se Vám podaří malé kroky, které tatínka i Vás potěší.

M