Předchozí část → Pravidla léčby bolesti , Úvodní kapitola → Bolest
2 3

Obavy z léčby bolesti

Není třeba se bát nesnesitelných bolestí. V pokročilých stádiích zvláště nádorových onemocnění sice patří k nejobávanějším potížím, ale v současnosti také k nejlépe zvládnutelným. Pokud se nedaří bolest účinně zvládnout, bývá na vině nikoli závažnost choroby, ale nedostatečná úroveň léčby bolesti.

Základní zásada léčby chronické závažné bolesti, např. nádorové, zní: bolesti je třeba předcházet, nenechat ji rozvinout, udržovat dlouhodobě bezbolestný stav či míru obtíží, která neruší kvalitní život, běžné činnosti ani spánek. Je chybou ulevovat, teprve když se silná bolest rozvine. Rozhodující není jakási objektivní povaha bolesti, ale subjektivní prožitek nemocného, jeho míra obtíží. 

Jako pacienti máte právo na podrobné informace o možném léčení i na účast při jeho modulování. Jde o váš život, vaši nemoc, vaši bolest a vaše utrpení. Lékař je v tomto ohledu váš odborný poradce.

Neublíží mi to množství tabletek?

Léčit bolest opravdu nelze jednou pilulkou. Nezřídka dojdeme k užívání dvaceti pilulek denně, z nichž jen některé jsou proti bolesti, jiné chrání žaludek, další zabraňují nevolnosti, jiné jsou proti zácpě a ještě další působí proti nervozitě a nespavosti. Účinek mnoha léků „vydrží“ jen čtyři až pět hodin a musíme je brát čtyřikrát až pětkrát denně.

Je snadné užívání léků ukončit?

Když pomine bolest (dojde ke zlepšení v průběhu nemoci), každý lék může být vysazen v průběhu několika málo dní, podle přesných podmínek postupného snižování dávek. Jinými slovy, léky použité k léčení bolesti mohou vést k jejich snášenlivosti, ne však k závislosti jako drogy.

Pokud z nějakého důvodu není možné lék přijímat ústy, jak zajistit dobrou léčbu bolesti?

Někdy nemocný není z nejrůznějších důvodů schopen léky přijímat ústy (záněty úst, krvácející žaludeční vřed, opakované zvracení atd.), a proto je třeba přejít k jiným způsobům jejich podání. Nejrozšířenější a nejjednodušší je podávání přes tkáň pomocí náplastí, které se lepí na suchou kůži horní poloviny těla a odkud pozvolna uvolňují lék proti bolesti.

Další možností je podávání léků injekčně do podkoží. Velmi tenká jehla (kanyla) se zavede pod pokožku a léky je možné do ní aplikovat buď jednorázově v potřebných intervalech anebo neustále pomocí infuzní pumpy. Některé léky existují ve formě kapek či sirupů nebo i čípků. Záleží na konkrétním léku a stavu pacienta.

Podrobněji se o analgetické léčbě informujte u svého lékaře. V České republice existuje také poměrně hustá síť specializovaných ambulancí a oddělení pro léčbu bolesti. Kontaktujte je třeba prostřednictvím svého lékaře v případě, že vaše bolest nebude stávající léčbou dobře zmírněna nebo vás bude bolest připravovat o možnost klidného spánku či důležitých denních aktivit.

Pokračujte ve čtení

3 3

Užívání opioidů je opředeno strachem pacientů i jejich lékařů. Přitom platí, že se jedná o léky, které na bolest dobře fungují a jsou bezpečné. Opioidy se používají k tlumení bolesti, když slabší analgetika nezabírají. To platí bez výhrad pro bolest způsobenou nádorovým onemocněním a s výhradami i pro bolesti nenádorového původu.