Předchozí část → Sirotčí důchod , Úvodní kapitola → Co zařídit po úmrtí blízkého
5 7

Co zařídit po úmrtí dítěte

Smrt dítěte je jednou z nejtěžších životních ztrát, kterou může rodič zažít. V takové situaci je důležité, aby rodiče znali svá práva a věděli, na co mají po úmrtí dítěte nárok. 

Úmrtí dítěte do 1 roku věku

Matka (případně otec nebo jiná pečující osoba, která po šestinedělí nastoupí na mateřskou dovolenou) má nárok na peněžitou pomoc v mateřství a mateřskou dovolenou po dobu 14 týdnů ode dne, kdy na ni nastoupila. A to i tehdy, pokud se dítě narodilo mrtvé nebo během šestinedělí zemřelo. 

Pokud dítě zemřelo v závěru čerpání tzv. mateřské, má rodič nárok ještě na 14 dní mateřské dovolené a čerpání peněžité pomoci v mateřství. 

Nárok na vyplácení dávky otcovské má i otec dítěte, které se narodilo mrtvé nebo zemřelo do 6 týdnů od narození. Stejně jako u dávek peněžité pomoci v mateřství nevzniká nárok na otcovskou v případech, kdy matka dítěte potratí nebo podstoupí umělé přerušení těhotenství.

V případě, že již pečující osoba pobírá rodičovský příspěvek a čerpá rodičovskou dovolenou, náleží příspěvek rodině za měsíc, ve kterém dítě zemřelo, a rodičovská dovolená pečujícímu po dobu 14 kalendářních dnů od smrti dítěte.

Pokud je potřeba zajistit péči o ženu, která porodila mrtvé dítě nebo jejíž dítě zemřelo krátce po porodu, má manžel, partner nebo jiná blízká osoba ženy nárok na ošetřovné. V případě potratu nebo umělého přerušení těhotenství nárok na dávku ošetřovného nevzniká. Nicméně pokud by zdravotní stav ženy po potratu či interrupci vyžadoval péči další osoby, může manželovi, partnerovi či jiné blízké osobě vzniknout nárok na ošetřovné z důvodu nemoci ošetřované ženy.

Rodný list dítěte je rodině vydán na základě zápisu do matriční knihy narození, a to i v případě, že dítě zemře krátce po porodu nebo se narodí mrtvé. V případě potratu nebo umělého přerušení těhotenství se rodný list nevystavuje. Skutečnost, že se dítě narodilo mrtvé, zaznamená matrika do matriční knihy. Rodný list by neměl dle doporučení Ministerstva vnitra tuto informaci obsahovat.

Více informací lze nalézt v článcích Úmrtí dítěte po porodu, Praktické informace – perinatální ztráta.

Mimořádnou finanční i praktickou pomoc mohou poskytnout některé nadace nebo nadační fondy.

Úmrtí dítěte staršího 1 roku

Pečující osobě zpravidla již po roce věku dítěte nenáleží peněžitá pomoc v mateřství a mateřská dovolená. Výjimkou je situace, kdy se jedná o osobu, jíž bylo svěřeno dítě do péče, a i ve věku dítěte vyšším než 1 rok může mít nárok na čerpání peněžité pomoci v mateřství. V takovém případě platí stejné podmínky jako u úmrtí dítěte do 1 roku věku. 

Pokud dítě zemře po prvním roce života, má pečující osoba nárok na rodičovskou dovolenou pouze do dne úmrtí dítěteRodičovský příspěvek rodině náleží za celý kalendářní měsíc, ve kterém dítě zemřelo.

Po úmrtí dítěte staršího než 1 rok již tedy pečující osoba nemá nárok na rodičovskou dovolenou — zákon bohužel na tuto situaci nepamatuje a není stanovena ani žádná přechodná doba, kdy by byl rodič uvolněn ze zaměstnání.

V takovém případě je dobré situaci průběžně řešit a komunikovat se zaměstnavatelem, který by ideálně měl projevit pochopení a snažit se situaci řešit v součinnosti s rodičem — ze zákona nicméně žádná taková povinnost pro zaměstnavatele nevyplývá.

Pokud zemřelo starší dítě, na které už pečující osoba nepobírala peněžitou pomoc v mateřství ani rodičovský příspěvek, je možné, že rodina využívala dávku ošetřovného nebo dlouhodobého ošetřovného pro zajištění péče. Nárok na tyto dávky nemocenského pojištění zaniká dnem úmrtí dítěte a je třeba tuto skutečnost ohlásit ošetřujícímu lékaři.

Mimořádnou finanční i praktickou pomoc mohou poskytnout některé nadace nebo nadační fondy.

Co je třeba zařídit po úmrtí dítěte

Pečující rodina má po ohlášení úmrtí dítěte, porodu mrtvého miminka nebo potratu či ukončení těhotenství 96 hodin, ve kterých se může rozhodnout jak, popřípadě jestli si budou přát vypravit dítěti pohřeb. V případě, že se rodina rozhodne pohřeb nevypravit, proběhne zpopelnění a uložení popela prostřednictvím tzv. sociálního pohřbu. Pokud se rodina rozhodne nevypravit pohřeb a později by chtěla zjistit, kde jsou ostatky miminka uložené, je možné obrátit se na organizace, které s dohledáním místa uložení ostatků mohou pomoci.

Podle zákona se u dětí mladších 18 let standardně provádí pitva.  Pokud je však příčina úmrtí zřejmá, může lékař rozhodnout, že pitva není nutná. V takovém případě mohou o neprovedení pitvy zemřelého dítěte požádat i zákonní zástupci. Přání o neprovedení pitvy je také možné ošetřujícímu lékaři předat písemně nebo sdělit ústně a ten je zapíše do zdravotní dokumentace. Některé nemocnice mají k dispozici formulář žádosti o neprovedení pitvy, který mohou rodiče zemřelého dítě vyplnit a předat lékaři. Lékař žádosti vyhovět nemusí, v tom případě by ale měl rodině vysvětlit, z jakého důvodu není příčina úmrtí zřejmá.

Po úmrtí dítěte mají rodiče povinnost informovat příslušné úřady a zaměstnavatele. 

Zaměstnavatele je třeba uvědomit kvůli zániku nároku na mateřskou či rodičovskou dovolenou a domluvě dalšího postupu. Kontaktovat zaměstnavatele musí sám zaměstnanec. 

V případě pobírání peněžitého příspěvku v mateřství je nutné bez prodlení o úmrtí dítěte informovat OSSZ. Pokud si rodiče nepřejí úřad kontaktovat sami, může komunikaci zprostředkovat zaměstnavatel. Pokud rodič čerpá rodičovský příspěvek, má o úmrtí dítěte povinnost do 8 dnů písemně informovat úřad práce

V případě, že má dítě přiznaný příspěvek na péči, je třeba o úmrtí do 8 dnů informovat úřad práce. Nahlásit úmrtí dítěte, které pobíralo příspěvek na péči, je možné osobně do protokolu na kontaktním pracovišti Úřadu práce ČR dle trvalého bydliště dítěte, písemně na podatelnu úřadu práce, poštou, přes datovou schránku nebo prostřednictvím občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a kontaktním elektronickým čipem. 

Úmrtní list vydává matrika obce, ve které dítě zemřelo. Úmrtní list se vydává pouze tehdy, narodilo-li se dítě živé. Poskytovatel zdravotních služeb, v jehož péči dítě zemřelo, předloží matrice list o prohlídce zemřelého. Matrika po obdržení tohoto dokumentu provede zápis do knihy úmrtí a po předložení rodného listu dítěte a dokladu totožnosti žadatele vystaví úmrtní list.

Důležitým krokem po úmrtí dítěte je informovat jeho mateřskou, základní nebo střední školu, případně jiné instituce, které dítě pravidelně navštěvovalo. Ve spolupráci s vedením školy a pedagogy může rodina domluvit způsob, jakým bude jeho památka uctěna. Možností je například zřízení památečního koutku, uspořádání malé pietní vzpomínky nebo jiná forma podle přání rodiny. S pedagogy je také možné domluvit způsob a množství informací, které si rodina přeje předávat. Pokud se nejbližší rodina necítí na sdělování zprávy o úmrtí dítěte, je možné požádat o pomoc někoho z přátel nebo známých. 

Účast na pohřbu a pohřebné

V případě úmrtí dítěte mají oba rodiče nárok na volno z práce pro účely jednorázového vyřízení pohřbu dítěte a účasti na něm, a to celkem na 3 dny placeného volna (2 dny při úmrtí a 1 den pro účast na pohřbu).

Při vypravení pohřbu nezaopatřenému dítěti (mimo pohřbu miminek při potratu do 12. týdne těhotenství a uměle přerušeném těhotenství z jiných než zdravotních důvodů) má vypravitel pohřbu nárok na pohřebné. Tato jednorázová dávka přispívá na náklady spojené s vypravením pohřbu, přičemž příjem rodiny se neověřuje. Žádost o pohřebné může rodina vyplnit a podat na pobočce úřadu práce dle trvalého bydliště nebo elektronicky prostřednictvím Identity občana, datové schránky nebo e-mailu s uznávaným elektronickým podpisem. Nárok na výplatu dávky pohřebného zaniká uplynutím jednoho roku od vypravení pohřbu. 

Dědictví

Živě narozené miminko, které krátce po porodu zemře, se může stát vlastníkem majetku. Jedná se například o dary, které dostalo ještě v době těhotenství a narozením se stalo jejich vlastníkem. Majetek se pak stává pozůstalostí, která je následně předmětem dědictví. Řízení o pozůstalosti je ze zákona zahájeno automaticky po smrti každého člověka. Pokyn k jeho zahájení dává soud na základě úmrtního listu. Rodiče po úmrtí miminka mohou být obesláni výzvou od notáře ke sdělení informací významných pro vyřízení pozůstalosti.  Pokud rodiče obdrží výzvu k podání informací pro dědické řízení, mohou rodiče (i prostřednictvím některé z podpůrných organizací) telefonicky kontaktovat notáře s informací, že se jedná o úmrtí miminka nebo dítěte, které nevlastní žádný majetek. Notáři pak nemusí trvat na osobním setkání s rodiči a dědické řízení zastaví pro neexistující majetek.

Návrat do zaměstnání

V případě, že je v rodině starší dítě, na které pečující pobíral před narozením mladšího dítěte rodičovský příspěvek a nestihl jej dočerpat, je možné se vrátit na rodičovskou dovolenou a dočerpat zbytek rodičovského příspěvku na starší dítě.

Po dočerpání peněžité pomoci v mateřství nebo rodičovského příspěvku by měl rodič nastoupit zpět do zaměstnání. Je nicméně pochopitelné, že úmrtí dítěte může rodiči způsobit vážné zdravotní a psychické problémy různého charakteru. V takovém případě je možné, aby mu ošetřující lékař potvrdil pracovní neschopnost. Praktický lékař může potvrdit pracovní neschopnost i v případné duševních obtíží jako jsou deprese, úzkosti nebo posttraumatické poruchy, není nutné psychiatrické vyšetření. Rodič čerpá nejprve od zaměstnavatele 14 dní podporu v pracovní neschopnosti, od 15. dne pak čerpá nemocenské, nejdéle však 380 kalendářních dnů od vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Před uplynutím této doby úřad upozorní pobíratele nemocenské i ošetřujícího lékaře, který má možnost prodloužit pracovní neschopnost o dalších 350 dní.

Situaci je vhodné řešit průběžně se zaměstnavatelem a společně hledat přijatelná řešení.

Pokud rodič není zaměstnaný nebo po úmrtí dítěte nemůže nastoupit do předchozího zaměstnání, může se zaregistrovat do evidence uchazečů o zaměstnání na úřadu práce a čerpat po určitou dobu podporu v nezaměstnanosti

Pokud je v rodině další dítě do 7 let nebo nejméně dvě děti do 15 let věku, může rodič zůstat pečovat o toto dítě nebo děti doma a stát za něj bude platit pojistné na zdravotní pojištění jako za státního pojištěnce. Skutečnost, že bude rodič nebo jiná pečující osoba nyní řádně celodenně a osobně pečovat o jiné dítě, je třeba do 8 dnů nahlásit zdravotní pojišťovně pečujícího.

Psychická podpora

Úmrtí dítěte v jakémkoliv věku je nesmírně těžkou ztrátou. V takto náročné situaci je víc než kdy jindy důležité mít kolem sebe lidi, kteří dokáží poskytnout citlivou oporu a se kterými rodiče mohou sdílet své emoce a prožitky, ať už bezprostředně po tragické události nebo i s odstupem času. Ztráta dítěte se dotýká nejen rodičů, ale i dalších příbuzných a blízkých. Proces truchlení je velmi individuální a každý člen rodiny může prožívat ztrátu odlišným způsobem

Podporu lze získávat také prostřednictvím individuálního doprovázení odborníkem nebo zapojením se do podpůrných skupin. Ze zkušeností víme, že možnost sdílet s dalšími rodiči, kterým zemřelo dítě, a rozumí tak prožitkům, které ztrátu dítěte provází, může být skutečně podpůrné.

KE STAŽENÍ
Rozcestník pro rodiče po úmrtí dítěte

Nároky rodičů, kterým zemřelo dítě

Možnosti individuální podpory:

Možnosti skupinové podpory:

Organizace, které mohou pomoci:

Organizace, které mohou pomoci vyhledat ostatky miminka:

Pokračujte ve čtení

6 7

V rámci dědického řízení přechází pozůstalost po zemřelém na jeho dědice.

7 7

Digitální svět hraje v našich životech čím dál větší úlohu, a stále významnější roli tak hraje i elektronické dědictví. Následující řádky přibližují, jakým způsobem lze vypořádat elektronickou pozůstalost v případě nejčastěji využívaných online služeb.