Rozhodování o péči
Každý má právo svobodně rozhodovat o zdravotní péči, která mu bude poskytována. Zákon v tomto ohledu pamatuje i na situace, kdy o sobě člověk není schopen v důsledku nepříznivého zdravotního stavu rozhodovat. Rozhodnutím lze ještě za života ovlivnit i to, jestli se člověk po své smrti stane dárcem orgánů nebo zda bude na jeho těle provedena pitva.
Proces rozhodování o zdravotní péči
Zdravotní péče by člověku měla být poskytována vždy na základě jeho informovaného a svobodného souhlasu. Souhlas s péčí lze přitom kdykoliv odvolat, a to i v případě, kdy takové rozhodnutí povede ke zhoršení zdravotního stavu pacienta. Stejně tak má pacient právo poskytnutí zdravotní péče odmítnout, a to i v případě, že by v důsledku neposkytnutí péče došlo ke zhoršení zdravotního stavu pacienta nebo dokonce úmrtí.
Může se stát, že nepříznivý zdravotní stav pacienta výrazně omezí či sníží jeho schopnosti rozhodovat o sobě. V takovém případě je odpovědností ošetřujícího lékaře, aby posoudil pacientovu rozhodovací kapacitu – tedy způsobilost člověka právně jednat. Pokud není pacientova rozhodovací kapacita zachována, mělo by rozhodování o péči být činěno s ohledem na dříve vyslovené přání, má-li jej pacient sepsané, případně rozhodování přechází na jeho blízké v rámci tzv. zástupného rozhodování.
Hierarchie v procesu rozhodování o zdravotní péči je tedy následující:
- zvážení, zda má pacient zachovanou rozhodovací kapacitu;
- aktuálně vyjádřená vůle pacienta prostřednictvím informovaného souhlasu;
- pokud není zachovaná rozhodovací kapacita, postup dle dříve vysloveného přání;
- pokud pacient nemá dříve vyslovené přání nebo dříve vyslovené přání danou situaci nezahrnuje, postup na základě zástupného rozhodování.
Rozhodování o péči pro nezletilé pacienty a pacienty s omezenou svéprávností náleží jejich zákonným zástupcům a opatrovníkům a věnuje se mu samostatný článek.
Posouzení rozhodovací kapacity
Nesouhlas s poskytováním zdravotní péče může každý člověk vyslovit i v případě, kdy se jedná o život zachraňující nebo život udržující léčbu a toto rozhodnutí povede ke zhoršení jeho zdravotního stavu. Právě v této souvislosti se tak často objevuje otázka, zda je pacient způsobilý takové rozhodnutí učinit, tj. zda je plně zachovaná jeho schopnost k právnímu jednání. Stejně tak je ale tato otázka na místě kdykoliv, kdy aktuální i dlouhodobý zdravotní stav výrazněji ovlivňuje kognitivní funkce pacienta, tj. jeho vnímání, pozornost, paměť, schopnost myšlení, učení, rozhodování nebo používání jazyka.
Rozhodnutí, zda má člověk zachovanou rozhodovací kapacitu, a je tedy způsobilý platně vyslovit souhlas či nesouhlas s poskytovanou zdravotní péčí, přísluší ošetřujícímu lékaři. V českém právním prostředí nicméně v tomto kontextu zatím neexistuje žádný nástroj, který by posuzování rozhodovací kapacity systematizoval a standardizoval.
Vycházet lze v tomto ohledu z dokumentu Rady Evropy Průvodce procesem rozhodování pro medicínský postup v situacích na konci života, jenž pro posuzování způsobilosti pacienta rozhodovat o poskytované zdravotní péči doporučuje zaměřit se na zhodnocení jeho schopností v následujících oblastech:
- schopnost porozumění sdělovaným informacím;
- schopnost se ve vlastní situaci zorientovat a vyhodnotit možnosti ve vztahu k vlastnímu hodnotovému nastavení;
- schopnost zvážit rizika a přínos nabízených možností;
- schopnost své rozhodnutí vyjádřit a odůvodnit.
Detenční řízení
V případě, kdy je člověk hospitalizován a není zachována jeho rozhodovací kapacita, bývá zahájeno tzv. detenční řízení. Hospitalizace je v takovém případě chápána jako převzetí pacienta do zdravotnického zařízení bez jeho souhlasu, což může představovat významný zásah do jeho osobnostních práv. V detenčním řízení tak soud posuzuje to, zda k hospitalizaci došlo v souladu se zákonem.
Návrh na detenční řízení podává zdravotnické zařízení do 24 hodin. Soudce jmenuje pacientovi tzv. procesního opatrovníka (typicky advokáta), se kterým do 7 dnů navštíví pacienta v nemocnici. V případě, že soud shledá zákonné důvody pro detenci, vydá rozhodnutí, kterým hospitalizaci bez souhlasu pacienta schválí. Do dalších 21 dnů pak soud přezkoumá, zda podmínky pro detenci trvají, a vydá nové rozhodnutí.
Detenční řízení se netýká rozhodování o poskytované zdravotní péči, tedy o léčebných postupech a zákrocích — o té rozhoduje samotný pacient nebo jeho zástupce v režimu zástupného rozhodování. V případech, kdy člověk nemá žádné blízké, kteří by za něj mohli zástupně rozhodovat, mu bývá soudem přidělen předběžný opatrovník a bývá zahájeno řízení o opatrovnictví.
Rozhodnutí o darování orgánů
Darování orgánů je v ČR dle zákona dobrovolné a bezplatné, dárce tedy nesmí mít z darování svých orgánů finanční prospěch. Žijícímu dárci nicméně náleží náhrada prokazatelně vynaložených výdajů v souvislosti s darováním orgánů a úhrada rozdílu mezi ušlým výdělkem a obdrženou náhradou mzdy či odměny.
Po smrti člověka česká legislativa automaticky předpokládá souhlas s darováním orgánů, souhlas s posmrtným dárcovstvím orgánů tedy není třeba nijak zvlášť vyjadřovat. V případě úmrtí dítěte nebo osoby s omezenou svéprávností je nicméně pro darování jejich orgánů třeba souhlasu jejich zákonného zástupce.
Pokud člověk s darováním orgánů po své smrti nesouhlasí, je třeba, aby s tím za svého života vyjádřil prokazatelný nesouhlas. Pro tento případ lze doporučit přihlášení se do Národního registru osob nesouhlasících s posmrtným odběrem tkání a orgánů a vyplnit zde příslušný formulář. Další možností je vyjádření nesouhlasu s posmrtným darováním orgánů před ošetřujícím lékařem a jedním svědkem ve zdravotnickém zařízení. Nesouhlas s dárcovstvím by měl být zapsán do zdravotnické dokumentace a ošetřující lékař by měl kopii odeslat zmíněnému registru.
Rozhodnutí o pitvě
Dle občanského zákoníku má člověk právo rozhodnout, jak bude po smrti naloženo s jeho tělem, a provést pitvu nebo použít lidské tělo po úmrtí lze bez jeho souhlasu jen v případech stanovených zákonem. Zákon o zdravotních službách nicméně vymezuje poměrně širokou škálu případů, kdy pitva ze zákona musí být provedena. Účelem pitvy přitom bývá — s výjimkou anatomických pitev — potvrzení či zjištění příčiny úmrtí v případech, kdy není příčina smrti zjevná nebo očekávatelná.
Anatomická pitva
Jedná se o pitvu, která je prováděna za účelem výuky nebo vědy a výzkumu, a to vždy s předchozím souhlasem vysloveným za života zemřelého.
Patologicko-anatomická pitva
Nařizuje ji ošetřující lékař ve zdravotnickém zařízení, kde došlo k úmrtí pacienta, za účelem potvrzení diagnózy nebo zjištění nemoci, která k úmrtí vedla. Vždy bývá prováděna v následujících případech:
- u žen, které zemřely v souvislosti s těhotenstvím, porodem, potratem, umělým přerušením těhotenství nebo v šestinedělí;
- u plodů z uměle přerušených těhotenství provedených z důvodu vrozené vývojové vady plodu;
- u mrtvě narozených dětí a u dětí zemřelých do 18 let věku;
- u pacientů, kteří zemřeli při operaci, v souvislosti s komplikací navazující na operaci nebo nebo při úvodu do anestezie;
- jestliže byl z těla zemřelého proveden odběr orgánu, tkání nebo buněk pro použití u člověka nebo pokud byla odebrána část těla pro výzkum či k výukovým účelům;
- v případě, že k úmrtí došlo v souvislosti s účastí zemřelého v klinickém hodnocení nebo zkouškách nových léků či metod, které dosud nebyly v klinické praxi na živém člověku zavedeny.
Pokud je příčina smrti zřejmá a úmrtí je očekávané a blízcí zemřelého pacienta požádali o neprovedení pitvy, může ošetřující lékař rozhodnout o neprovedení pitvy i ve výše uvedených případech (například při úmrtí dítěte v důsledku nevyléčitelného onemocnění).
Patologicko-anatomickou pitvu provádí patolog a zjištěné informace jsou zaznamenány v pitevním protokolu. Ten se následně stává součástí zdravotnické dokumentace zemřelého a měl by být zaslán i praktickému lékaři, u něhož byl zemřelý registrován. Blízké osoby zemřelého mají v této souvislosti právo do zdravotnické dokumentace nahlížet, případně požádat příslušného poskytovatele zdravotních služeb o pořízení kopie nebo výpisu z pitevního protokolu.
Zdravotní pitva
Provádí se za účelem zjištění příčiny smrti a objasnění okolností a mechanismu úmrtí u osob, které zemřely mimo zdravotnické zařízení nebo v něm náhlým, neočekávaným nebo násilným úmrtím, včetně sebevraždy. Zdravotní pitvu provádí soudní lékař a jejím výsledkem je pitevní protokol.
Zdravotní pitva bývá prováděna také v případě podezření, že úmrtí může souviset s nesprávným postupem při poskytování zdravotních služeb, přičemž toto podezření mohou vyslovit i osoby blízké zemřelého. Je tedy možné, aby o provedení zdravotní pitvy požádali blízcí zemřelého, mají-li podezření, že k úmrtí došlo v souvislosti s nesprávným postupem zdravotníků.
Soudní pitva
Soudní pitvu nařizuje policie, a to vždy, kdy došlo k zavinění úmrtí druhou osobou nebo při podezření na něj a v případech, kdy je neznámá totožnost zemřelého nebo je o jeho totožnosti pochybnost. Soudní pitvu provádějí dva soudní lékaři — znalci a jejím výsledkem je znalecký posudek, který se poté stává součástí příslušného trestního spisu. Pokud pozůstalí vystupují v trestním řízení v pozici poškozených, mají v rámci tohoto řízení právo do spisu nahlížet.
Nesouhlas s pitvou
Podle zákona o zdravotních službách, § 88a může člověk vyslovit tzv. prokazatelný nesouhlas s provedením pitvy. Po formální stránce musí mít takové prohlášení písemnou formu a úředně ověřený podpis. Prohlášení je vhodné sepsat v několika vyhotoveních, přičemž jedno vyhotovení je vhodné uložit u praktického lékaře, jedno mít uschované u sebe a jedno u blízké osoby, která může v případě úmrtí prohlášení včas předat ošetřujícím lékařům a lékaři, který bude provádět prohlídku těla zemřelého. Prohlášení nesouhlasu s pitvou může být také součástí dříve vysloveného přání nebo předběžného prohlášení.
Pokračujte ve čtení
Dříve vyslovené přání je dokument, ve kterém každý občan České republiky starší 18 let může popsat, jakou léčbu a péči si do budoucna přeje nebo nepřeje, pokud bude například v dlouhodobém bezvědomí (kómatu), trpět syndromem demence v pokročilém stádiu nebo se ocitne v jakémkoliv jiném nepříznivém zdravotním stavu, kdy o sobě již nebude schopen rozhodovat.
Pokud se člověk dostane do stavu, kdy se nemůže vyjádřit k poskytované zdravotní péči, mohou za něj rozhodovat jiné osoby v rámci tzv. zástupného rozhodování. Rozhodnutí zástupce by přitom vždy měla vycházet z toho, co by si přál pacient, kdyby se k péči mohl vyjádřit, nikoliv z toho, co si přejí jeho blízcí.
Za nezletilé děti a osoby s omezenou svéprávností o péči rozhodují jejich zákonní zástupci, a to vždy s ohledem na nejlepší zájem pacienta, za kterého rozhodují. Při rozhodování by zároveň vždy měli zjišťovat a zohlednit názor samotného dítěte či opatrovance.
Při závažných onemocněních může nastat situace, kdy už další léčba není možná nebo kdy by pro nemocného přestavovala větší zátěž než přínos. Pak je třeba rozhodnout o limitaci péče. Rozhodování o nezahájení nebo ukončení určitého postupu v léčbě vyžaduje hledání konsensu mezi pacientem, lékařem i blízkými pacienta. I v tomto případě platí právo pacienta, případně jeho zástupců, o péči rozhodovat.
Stejně jako v jiných oblastech zdravotní péče může i v případě péče v závěru života nastat situace, kdy nejsou pacient či jeho blízcí s poskytovanou péčí spokojeni nebo jim není umožněno uplatňovat svá práva. Zákon v tomto ohledu pamatuje na ochranu těchto práv i jejich vymahatelnost.