První panevropské centrum paliativní péče
Nedávno jsme vás informovali o možnosti vyrazit za vzděláváním v paliativní péči do Institutu paliativní medicíny v San Diegu. Zdá se, že založením Evropského výzkumného centra paliativní péče se nabízí zajímavá alternativa pro ty, kdo by nechtěli cestovat tak daleko.
V polovině října bylo oficiálně otevřeno první panevropské výzkumné centrum, jehož úkolem má být zdokonalování paliativní péče. Sídlem centra je Universita vědy a technologie (NTNU) v Trondheimu v Norsku, přesněji lékařská fakulta této university a Nemocnice sv. Olafa.
Centrum by se mělo zaměřit na kordinaci výzkumu mezi badateli či skupinami badatelů po celé Evropě, v prvé řadě ve Skotsku, Anglii, Itálii, Dánsku, Německu a Švýcarsku, se zřetelem k výzkumu prováděnému v USA, Kanadě a Austrálii. Výsledkem by mělo být v brzké době posílení zájmu o studium v této oblasti, vytvoření mezinárodního postgraduálního programu (PhD.), který by přitáhl mladé badatele, a konečně i příprava nových směrnic pro paliativní péči.
K založení centra přispěla největším dílem Norwegian Cancer Society, grantem ve výši 1,8 milionu Euro. Další prostředky pocházejí od americké Open society fund, milánské Floriani Foundation a farmaceutické firmy Nycomed.
Dr. Augusto Caraceni, místopředseda Evropské asociace pro paliativní péči, který byl také jmenován ředitelem zahraničního odboru nového centra, k tomu říká: “Všichni, kdo se zabývají paliativní péčí, dobře vědí, že je nejvyšší čas zahájit mezinárodní spolupráci, pokud máme zajistit podmínky pro odpovídající studium a adekvátně zhodnotit výsledky různých léčebných postupů.”
Profesor Stein Kassa, ředitel celého centra, k tomu dodává: “Jsme příliš malí a je nás příliš málo, než abychom si mohli dovolit vyhýbat se mezinárodní spolupráci.”
Centrum bude otevřeno všem aktivním badatelům v paliativní péči. Jedním z důvodů, proč bylo založeno právě v Trondheimu, byla všeobecně uznávaná schopnost badatelské skupiny tamní fakulty uplatňovat rychle výsledky klinického výzkumu v konkrétní péči.
Zdroj: internetové stránky Centra a zpravodaj EAPC.