Zřekl jsem se dědictví po otci ve prospěch maminky. Po smrti maminky dostanu stejný díl dědictví jako děti mé zesnulé sestry?

Odpověď na dotaz ze dne 3. 3. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den chtěl bych se zeptat ohledně dědictví. Před 5lety umřel otec a než došlo k řízení tak umřela i moje sestra,proto byl k notáři přizván její manžel. Maminka má 1/2 dědictví já jsem se své třetiny zřekl ve prospěch maminky a manžel mé sestry dostal třetinu mé sestry vyplacenou. Teď mi umřela i maminka a do dědického řízení jsou zahrnuty i sestřiny děti kteří mají nárok každý na 1/3 majetku. Proto se chci zeptat jestli se ta třetina která byla vyplacena manželovi mé sestry neodečítá z nároku dědictví dětí mojí sestry. Přijde mi totiž nefér že již byla 1/3 sestry vyplacena po smrti otce a já jsem s toho nic neměl a teď po smrti matky máme mít já i děti sestry každý jednu polovinu. Prosil bych vás proto o radu z pozdravem Vladimír

Vladimír

Ptáte se ohledně dědictví po Vaší mamince. Po smrti otce jste se zřekl své třetiny ve prospěch maminky. Po mamince teď dědíte polovinu, stejně jako děti Vaší zesnulé sestry. Zajímá Vás, jestli je toto rozdělení pozůstalosti spravedlivé.

Dobrý den,

rozdělení pozůstalosti, které popisujete, je dle mého soudu zcela v souladu se zákonem, byť se Vám může zdát nespravedlivé. To, že jste se vzdal svého dědického podílu ve prospěch maminky, bylo Vaším rozhodnutím, které teď nemůže jít k tíži manžela zemřelé sestry nebo jejích dětí. Dědické řízení po tatínkovi a dědické řízení po mamince jsou zcela oddělená, takže v probíhajícím dědickém řízení po mamince již není možné napravit to, co proběhlo v předešlém dědickém řízení po tatínkovi.

Po zemřelé mamince byste tedy dle zákona měl dědit Vy a Vaše sestra. Vzhledem k tomu, že sestra zemřela před maminkou, dědí podíl sestry její tři děti. Toto rozdělení vyplývá ze zákona a plně odpovídá dělení pozůstalosti mezi dědice první dědické třídy.

Pokud by se pozůstalost měla dělit v jiném poměru, bylo by třeba, abyste se na tom domluvil s ostatními dědici. Pokud jsou však děti zemřelé sestry nezletilé, bude třeba, aby případnou změnu, resp. zmenšení dědického podílu odsouhlasil otec jako jejich zákonný zástupce a současně opatrovnický soud. Vzhledem k tomu, že by se mělo jednat o zmenšení jejich podílu, které z hlediska majetkového zřejmě není v jejich zájmu, ani zákonný zástupce, ani opatrovnický soud s tím nebudou a ani nemůžou souhlasit.

Pokud jsou děti již dospělé, pak je situace zcela jiná, protože již jednají samy za sebe. Za těchto okolností nic nebrání tomu, abyste se s dětmi domluvil na jiném rozdělení pozůstalosti.

S pozdravem

Barbora Vráblová

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz