Zpětně jsme zjistili, že otec před smrtí daroval veškerý majetek mamce. Je možné opominout v dědickém řízení potomky?
Dobrý den, otec byl majitelem rodinného domu a chaty kterou na něj nechali přepsat jeho rodiče, když otec onemocněl tak ho mamka dotáhla k notářce kde sepsali darovací smlouvu kde otec vše daruje mamce.Ve smlouvě není ani slovo o tom že otec má tři děti a že by měli mít z dědického hlediska také nárok na část majetku.Jak prosím k tomu dojde že jsou děti opomenuti a vše dostane jen manželka? Oba rodiče jsou již mrtví, na darovací smlouvu jsme narazili až při vyřizování pozůstalosti po mamce,celkem mne to zaskočilo, nikdo z mých dalších dvou sourozenců o dohodě nevěděl a mě vrtá hlavou zda nás tedy otec vydědil? Vždy jsme jako rodina drželi spolu a měli jsme velmi dobré vztahy.Děkuji za odpověď Marie
Při vyřizování pozůstalosti po mamince jste se sourozenci zjistili, že tatínek před svou smrtí podepsal darovací smlouvu, kde vše daruje Vaší mamce. Přemýšlíte, jestli Vás tímto krokem otec vydědil. Ptáte se, jak je možné, že vše dostane manželka a děti jsou opominuti.
Dobrý den,
přijměte prosím mou upřímnou soustrast. Mrzí mě, že k takovým starostem jste nucena řešit tak komplikovanou situaci. Obecně platí, že práva potomků jsou chráněna zákonem více, než práva jiných dědiců. Tento nárok lze obecně obejít právě institutem vydědění, které ale musí být výslovné a měl by u něj být uveden i zákonný důvod.
Darování mezi manželi, pokud mají SJM, ve své podstatě nelze, pokud nemají uzavřenou smlouvu o změně zákonného manželského majetkového režimu. Je ale možné, že Váš otec u notáře učinil jistá právní jednání, která toto darování umožňují.
Nejsem bohužel obeznámena s přesným zněním dotčené darovací smlouvy, ani s detaily průběhu dědického řízení. Doporučuji Vám proto co nejdříve vyhledat pomoc advokáta, který Vám pomůže se v případu zorientovat a procesem Vás provede.
S pozdravem
Barbora Steinlauf