Známá v seniorském věku se nemůže vyrovnat se smrtí dcery. Existuje pro ni zařízení s psychologickou pomocí?

Odpověď na dotaz ze dne 3. 12. 2024 zobrazit původní dotaz

Hezký dobrý den, ráda bych se zeptala, zdali jsou nějaké pečovatelské domy s psychologickou pomocí pro staré lidi. Známé (80) zemrela dcera 48 a ona se se smrtí jediné dcery nemůže vyrovnat. Bere silná antidepresiva s kombinaci s alkoholem. Nyní hospitalizována na neurologii s brzkým terminem propuštění. Jenže má stale bludy, tedy její partner si nechce vzit domů "cizí" pani, takže hledáme alternativu, kde by si babičku nekdo vyslech, dohledl na to, aby nepila alkohol, zbavila se silnych antidepresiv a brzy se mohla zase vratit domu. Co se týče zdravitniho stavu, je údajně v pořádku.... Předem děkuji za radu, paní je z Prahy.

Píšete, že Vaší osmdesátileté známé zemřela dcera a ona se se smrtí svého jediného dítěte nemůže vyrovnat. Zřejmě v důsledku užívání silných antidepresiv v kombinaci s alkoholem trpí bludy a partner se o ni v takovém stavu odmítá starat v domácím prostředí. Momentálně je Vaše známá hospitalizována na neurologickém oddělení, brzy by však měla být propuštěna. Ptáte se nás, zda v tomto ohledu existuje nějaké vhodné zařízení, které by kromě běžné péče zajišťovalo i psychologickou podporu a kde by bylo možné docílit toho, aby se stav Vaší známé zlepšil a mohla se vrátit domů.

Dobrý den,

úvodem bych chtěla ocenit Vaši péči a starost o Vaši známou. Ztráta dítěte je v jakémkoliv věku jednou z nejtěžších životních situací, které mohou rodiče potkat. Někdy se bohužel stává, že člověk v takovéto situaci hledá úlevu v alkoholu nebo jiných návykových látkách.

Co se týče situace Vaší známé, v první řadě by nejspíše bylo vhodné konzultovat její stav a možnosti následné péče s ošetřujícími lékaři na neurologickém oddělení, kde je momentálně hospitalizována. Je možné, že spíše než propuštění do domácího prostředí nebo přesun do nějakého zařízení sociálních služeb by pro ni byla vhodnější ještě nějaká návazná zdravotní péče. Vzhledem k nadužívání alkoholu v kombinaci s léky by možná mohla připadat v úvahu i lůžková nebo stacionární psychiatrická péče, to je však v každém případě na zvážení ošetřujících lékařů. V Praze se v tomto ohledu můžete zkusit obrátit na oddělení gerontopsychiatrie Psychiatrické nemocnice Bohnice, případně na Gerontologické centrum, které mj. nabízí i geriatrickou následnou péči.

Co se týče Vašeho dotazu ohledně dostupnosti pečovatelského zařízení, které by klientům nabízelo i psychologickou pomoc, není mi známo, že by nějaké takové zařízení existovalo. Je možné, že některé soukromé domovy pro seniory obdobnou péči nabízejí, ale nebývá to bohužel standardem. Domovy pro seniory jsou nicméně službou určenou dlouhodobým klientům, tj. jedná se o pobytovou službu, kde klienti obvykle žijí trvale. Pro dočasnou pobytovou péči je možné využít pobytové odlehčovací služby, ale ani zde nebývá běžné, že by klientům byla poskytována nějaká odborná psychologická péče. V případě, že byste uvažovali o využití tohoto typu péče, můžete pro vyhledání kontaktů na tato zařízení využít náš adresář služeb.

Pro podporu v období po úmrtí blízkého může Vaše známá zkusit využít některou z podpůrných služeb pro pozůstalé. V případě propuštění do domácího prostředí by pak bylo možné obrátit se s žádostí o podporu na Centrum duševního zdraví, pod které Vaše známá spadá dle místa svého bydliště.

S pozdravem

Zuzana Koutná

Dotaz zodpovídá

Mgr. Zuzana Koutná

PhDr. Zuzana Koutná

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz