Životní minimum

Odpověď na dotaz ze dne 8. 2. 2011 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem, týkajícím se životního minima a s ním spojených příspěvků. Za měsíc dovrším věku 19 let. Studuji na čtyřletém gymnáziu, letos maturuji. Před necelým rokem jsem kvůli dlouhodobým neshodám opustila domácnost mých poručníků. Po celou tu dobu přebývám střídavě u kamarádky a přítele. Nyní se hlásím na vysokou školu. Ráda bych si zařídila své vlastní bydlení. Proto si chci podat žádost o přidělení bytu. Zhruba 9 let pobírám sirotčí důchod po zemřelém otci ve výši 5 483 Kč. Za matku mi sirotčí důchod přiznán nebyl. Můj dotaz tedy zní, zda, mám nárok na byt přednostně a zda při výši tohoto příjmu mám nárok na nějaké příspěvky na bydlení, v hmotné nouzi a co bych pro to měla udělat?? Předem děkuji za odpověď. Hezký den

Pavla
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, slečno Pavlo,

popisujete stav, kdy pobíráte po otci asi 9 let sirotčí důchod a ráda byste si našla vlastní bydlení poté, co jste skoro před rokem opustila domácnost poručníků kvůli neshodám. Také se hlásíte na vysokou školu. Zajímá Vás, zda a na jaké příspěvky či dávky byste mohla za stávající situace dosáhnout.

Ohledně Vašeho dotazu na nárok na přednostní přidělení bytu si nejsem jistá, zda taková možnost existuje. Více by Vám měli poradit pracovníci některé z bezplatných občanských poraden. Formulář žádosti o přidělení bytu  se v každém městě liší, podobně jako podmínky pro její podání mohou být trochu rozdílné.

Jste-li v situaci hmotné nouze, mohu Vám doporučit prostudovat si dávky pomoci v hmotné nouzi  a dávky státní sociální podpory , je možné, že by Vám některý z těchto institutů mohl nyní nebo v budoucnu také pomoci.

Informace a žádosti o dávky pomoci v hmotné nouzi se podávají na sociálních odborech pověřených obecních (městských) úřadů podle místa trvalého pobytu občana.

Žádosti o dávky státní sociální podpory je třeba podat příslušnému úřadu práce** **podle místa Vašeho trvalého pobytu. Pracovníci těchto úřadů Vám jistě rádi poskytnou také všechny potřebné informace.

Ve svém dotazu jste zmínila i životní minimum . Hlavní využití životního (a existenčního) minima je v zákoně č. 11½006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi. Životní minimum plní rozhodující úlohu při posuzování hmotné nouze i jako sociálně-ochranná veličina, nezahrnuje však nezbytné náklady na bydlení. Ochrana v oblasti bydlení je řešena v rámci systému státní sociální podpory poskytováním příspěvku na bydlení  a v systému pomoci v hmotné nouzi doplatkem na bydlení . Na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí naleznete v elektronické podobě i příslušné formuláře žádostí

Obrátit se můžete i na Call centrum České správy sociálního zabezpečení, pokud by Vás zajímaly nějaké informace spojené s pobíráním sirotčího důchodu. Telefonní číslo centra a jeho otevírací dobu najdete na www.cssz.cz. Sdělíte-li pracovnici své rodné číslo, můžete se ptát zcela konkrétně.

S pozdravem a přáním dobrého pořízení

Tereza Bímová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Tereza Lepešková

Mgr. Tereza Lepešková

sociální pracovnice a poradce pro pozůstalé, vedoucí internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz