Žiji v Německu, manželka pobírala důchod z ČR a před měsícem zemřela. Budu mít nárok na vdovecký důchod?
Derby den, manzelka pred mesicem zemrela a a pobirala duchod vCR. Bydlime v Nemecku
Ma jeste nevyplcene asi tri mesicni duchody. Budou tyto zaslany na jeji Konto ktere je v Cechach? Mam narok po ni na vdovsky duchod? Jestli ano, tak jaka vsechna potvrzeni potrebujete ? Musim mit u VZP udelany Termin? Jestli tyto info nejsou dostacujici tak rad doplnim co bude treba. Danke Pavel mops
Píšete, že bydlíte v Německu a manželka před měsícem zemřela. Ptáte se, zda jí budou vyplacené tři starobní důchody na české konto a zda máte nárok na vdovecký důchod. Dále se ptáte, jaká k tomu potřebujete potvrzení a jestli potřebujete u VZP mít termín.
Dobrý den, pane Mops,
ve svém dotazu píšete “jaká všechna potvrzení potřebujete”, pro jistotu tedy uvedu na pravou míru, co děláme. Píšete do internetové poradny, kterou provozuje nezisková organizace, odpovídáme na dotazy spojené se smrtí a umíráním, ale nepřijímáme žádosti o pozůstalostní důchody.
Důchody v ČR administruje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Ráda bych Vás podpořila v tom, abyste kontaktoval přímo Call centrum ČSSZ, kde se Vás budou ptát na rodné číslo a jméno manželky, poradí s vdoveckým důchodem i výplatou starobního důchodu. U starobního důchodu také záleží, kam si manželka nechávala důchod posílat. Na ČSSZ je také třeba oznámit úmrtí pro zastavení výplaty starobního důchodu.
Pro volání ze zahraničí využijte tel. linku +420 257 066 077, pro volání z ČR 800 050 248.
O pozůstalostní důchod půjde zřejmě zažádat i prostřednictvím německých úřadů, je třeba doložit oddací a úmrtní list. V tom Vás také může nasměrovat pracovník Call centra ČSSZ.
Na závěr prosím přijměte upřímnou soustrast s úmrtím Vaší manželky. Přeji Vám mnoho sil.
S pozdravem
Veronika Drnková