Žiji s druhem, který 30 let nežije se svou ženou, nemají děti, sourozence ani rodiče. Jak by to bylo s dědictvím, kdyby zemřel?
Dobrý den, dovoluji se na Vás obrátit s následujícím dotazem. Žiji několik let ve společné domácnosti s druhem. Přítel je ženatý, s manželkou nežije cca 30 let, manželství bylo bezdětné, rodiče oba dva již nemají a sourozence také ne. Pánovi a jeho manželce je již přes 80 let , chtěla jsem se zeptat, jaký by byl postup dědictví v případě úmrtí mého druha. Případně jak by se postupovalo pokud by umřela dříve jeho manželka a přítel by byl vdovec. Závěť jsme zatím neřešili. Jen pro upřesnění, přítel je cizinec, v ČR žije 30 let, manželka žije v Rakousku. Postupovalo by se podle našich zákonů ? Děkuji za Vaší odpověď.
Dobrý den,
pokud by Váš přítel nesepsal závěť, postupovalo by se podle zákonné dědické posloupnosti, a to tak, že by v první dědické třídě dědila jeho manželka. Před tím by navíc muselo dojít k vypořádání společného jmění manželů. Jedna polovina by připadla manželce jako její podíl na společném jmění, druhá polovina by jí připadla jako dědický podíl. Na Vás zákon pohlíží jako na tzv. spolužijící osobu. Ta podle zákona dědí až v druhé dědické třídě. Po příteli byste tedy dle zákonné dědické posloupnosti dědila pouze v případě, že by nedědila manželka, např. proto, že zemřela dříve než přítel.
S ohledem na to bych velmi doporučovala vyřešit majetkové vztahy ještě za života. S ohledem na věk pro Vás a přítele možná není důležité nebo aktuální požádat o rozvod a s tím o vypořádání společného jmění manželů. Bylo by ale vhodné, aby přítel alespoň sepsal závěť, podle které byste namísto manželky dědila Vy. Manželce by po smrti přítele připadla pouze ta část, která by odpovídala jejímu podílu na vypořádaném společném jmění manželů.
Zároveň bych moc doporučovala situaci řešit s advokátem nebo notářem, aby Vám poradil, jak nejlépe majetkové vztahy vyřešit. Pomůže Vám tak předejít případným majetkovým sporům po smrti přítele.
S pozdravem
Barbora Vráblová