Zemřel mi manžel, který měl syna. Bude do dědictví zahrnut i můj účet a mé stavební spoření?
Dobrý den, nedávno mi umřel manžel, chtěla bych se zeptat, jestli do pozůstalostního řízení patří i můj bankovní účet (peníze na mém odděleném účtu). Ptám se proto, že manžel má dospělé dítě z prvního manželství se kterým se 20 let nestýkal. Chtěla bych vědět jestli tedy bude mít nárok na peníze které jsem si šetřila. A také mám stavební spoření. Bude toto spadat také do dědického řízení. Děkuji Vám předem za odpověď. Ivana K
Zemřel Vám manžel, který se dlouho nestýkal se svým synem. Ptáte se, zda budou součástí dědického řízení také finanční prostředky z Vašeho účtu a Vaše stavební spoření.
Dobrý den,
Váš bankovní účet nebude jako takový součástí pozůstalostního řízení. Finanční prostředky na Vašem účtu, které jste získala během trvání manželství, ovšem spadají do společného jmění manželů (SJM). Dle zákona totiž do SJM spadá vše, co manželé společně nebo samostatně nabyli za doby trvání manželství.
V případě smrti jednoho z manželů dochází k zániku SJM, které je třeba v dědickém řízením ještě před samotným rozhodováním o dědictví vypořádat a rozdělit na půl. Jedna polovina hodnoty SJM tak připadne přeživšímu manželovi a druhá polovina přiroste k hodnotě pozůstalosti zemřelého manžela. Pokud Vámi nabytý majetek a finanční prostředky převyšovaly manželův majetek, může po vypořádání SJM část peněz z Vašeho připadnout do pozůstalosti Vašeho manžela.
Peníze, které jste na stavební spoření ukládala už před uzavřením manželství, patří pouze Vám. Finance, které jste na něj uložila už za doby trvání manželství, budou součástí SJM.
Je třeba dodat, že vypořádání SJM v dědickém řízení probíhá na základě dohody pozůstalého manžela a dědiců. S dědici se tak u notáře můžete dohodnout, jaký způsob vypořádání SJM a rozdělení dědictví je pro Vás vhodný. Nedojde-li k dohodě, rozhoduje o vypořádání SJM sám soud.
S pozdravem
Barbora Steinlauf