Začíná se mi vymykat z rukou péče o babičku, která má rakovinu tlustého střeva. Jak postupovat?
Dobrý den,
nedávno jsem se začala starat o nemocnou babičku, která má rakovinu tlustého střeva. Kromě této diagnozy trpí babička diabetem a navíc jí nedávno byla provedena stomie. Babička špatně chodí a také se jí začaly tvořit dekubity v oblasti řitního otvoru.
Péče zahrnuje aplikaci inzulínu, přípravu jídla, doprovod na toaletu, péče o stomii a dekubity, oblékání a koupání.
I přesto, že se o ni starám teprve pár týdnů a s mnohým (nákupy, příprava jídel) mi pomáhá rodina začínám pociťovat, že mě tato činnost docela psychicky vyčerpává. Problém mi dělá především pomoc při intimní hygieně, nedokážu se oprostit od skutečnosti, že je to moje babička a já bych se měla starat o její intimní partie. Jelikož se jedná o de facto trvale ležícího starého člověka vše je provázeno zápachem, ač samozřejmě babičku pravidelně koupeme. Navíc nevím jestli mám babičku nutit do věcí, které ona odmítá, jako např. chodit alespoň po bytě, vzít ji ven na procházku na kolečkovém křesle apod. ¨
Mám pocit, že se mi situace začíná vymykat z rukou. Chtěla bych Vás tedy poprosit o radu, jak mám postupovat, co mám dělat a čeho se vyvarovat, jestli si mám věci lépe zorganizovat. .
Nevím, zda jsem se vyjádřila jasně a srozumitelně, ale budu ráda za jakoukoliv odezvu.
Děkuji.
Píšete, že se staráte o babičku, která má rakovinu tlustého střeva, diabetes, má stomii a začaly se tvořit dekubity. Píšete, že i přes pomoc rodiny Vás začíná péče o babičku vyčerpávat a nevíte, jestli babičku nutit do věcí, které sama nechce dělat. Ptáte se na radu jak postupovat, čeho se vyvarovat, pokud si máte věci lépe zorganizovat.
Dobrý den, paní Sabino,
nejprve bych ráda vyjádřila, že si velmi vážím péče, kterou babičce věnujete. Píšete, že jste o babičku začala pečovat nedávno, z toho usuzuji, že je to pro Vás čerstvá zkušenost, která Vás mohla překvapit tím, jak může být vyčerpávající. Což je zcela přirozené a pochopitelné. Pomoc s intimní hygienou může být nepříjemná pro obě strany podobně, jak to popisujete. Z toho, jak o péči píšete, cítím, že toho pro babičku hodně děláte, ale je toho zkrátka moc a jste unavená. Ráda bych Vás podpořila v tom, říct si o pomoc zvenčí.
Možností je několik, např. s hygienou pomáhají pečovatelské služby, které dále poskytují služby jako je příprava jídla, doprovod na toaletu, oblékání a koupání. Případně doporučuji se zeptat, v jakém rozsahu a s čím mohou pomoci, také zjistit cenu služeb, která se obvykle pohybuje od 90-135 Kč/hod. a není hrazena ze zdravotního pojištění. K úhradě těchto služeb lze využít příspěvek na péči.
Agenturu domácí péče indikuje a předepisuje praktický lékař, péče je hrazená pojišťovnou, jejich pomoc spočívá převážně v pomoci zdravotnické, mohou aplikovat inzulin, pečovat o stomii, o dekubity atd.
Domácí hospicová péče se zaměřuje na komplexní léčbu symptomů onemocnění, ale neléčí už onemocnění samo o sobě, cílem je pomoci rodině doprovodit nemocného v domácím prostředí.
Dále se ptáte, do jaké míry babičku nutit do věcí, které sama nechce, jako je procházka na kolečkovém křesle. Neznám celkový zdravotní stav babičky, ale říkám si, že úplně stačí aktivitu babičce nabízet a nechat ji rozhodovat, jestli se na ni cítí nebo ne. Chuť k aktivitě se může hodně měnit. Možnost rozhodovat sama o sobě může mít i efekt pocitu relativní svobody, který se v postupném snižování mobility může člověku vytrácet.
Pokud budete mít další otázky ohledně péče o babičku, můžete se obrátit na poradnu Cesty domů na tel. 283 850 949 nebo 775 166 863 (v Po — Pá od 9 do 17 hod.).
Přeji hodně sil do péče.
S pozdravem
Veronika Drnková