Vysvětlení pojmů „hospicová“ a „paliativní“ péče

Odpověď na dotaz ze dne 15. 1. 2015 zobrazit původní dotaz

Vážená paní/Vážený pane,
obracím se na Vás s dotazem týkajícím se interpretace pojmu ´hospic´ a ´paliativní péče´.
S ohledem na to, že náš příbuzný je umístěn v hospici a tento hospic se obává, že při jeho dg. (neurodegener. onemocnění, ač ležící pacient) může zdravotní pojišťovna odmítnout úhrady či zpětně žádat jejich vrácení, přestože byl tento příbuzný před cca. 5 měsíci neurologem a psychiatrem indikován a hospicovým lékařem schválen pro hospicovou péči a onemocnění je obecně považováno za progresivní,
požádal nás hospic, abychom hledali pro příbuzného jinou péči a hodlá jej propustit.
Veškeré žádosti o péči jinde byly ovšem zamítnuty, celkem asi 70 žádostí, u soc. zařízení z důvodu neschopnosti poskytnout dostatečnou péči oš. a zdravotní, jinde z důvodu cílové skupiny, věku apod.

Lékařka hospice se domnívá, že pro péči v hospici jsou indikováni jen pacienti v terminálním nebo preterminálním stadiu (je to táž lékařka, která však našeho příbuzného k hosp. péči přijala), já jsem oponoval s tím, že pojetí hospicové péče je i v zemích jejího ´vzniku´ širší a že zahrnuje paliativní péči ve smyslu mírnící péče u osob s nevyléčitelnými nemocemi (viz též formulaci v zákoně o zdraví lidu, paragraf 5, písm. h).

Prosím laskavě o Vaše stanovisko k výkladu těchto pojmů, neboť máte v této oblasti jistě bohaté zkušenosti. Pro naši situaci by to mohl být silný argument pro zachování péče o příbuzného v hospici, čímž bychom se vyhli i relokačnímu syndromu, jakož i argument pro zdr. pojišťovnu. Je podle Vašeho názoru neurodedeg. onemocnění v pokročilém, byť ne terminálním stadiu možnou indikací k hospicové péči, jak ji chápe česká legislativa? Alternativa adekvátní péče o příbuzného, jak ukazuje naše zkušenost, prakticky neexistuje a s úrovní péče v hospici jsme spokojeni.

Děkuji za odpověď

A.
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete o své příbuzné trpící neurodegenerativním onemocněním, která byla před 5 měsíci ošetřujícím lékařem a psychiatrem indikována k hospicové péči a následně hospicovým lékařem přijata do péče hospice. V současnosti Vás hospic vyzývá, abyste si pro paní našli jiný druh péče, protože stádium její nemoci se neslučuje s terminální nebo preterminální fází, která je podmínkou pro pobyt v hospici. V ostatních zařízeních jste nebyli úspěšní pro přílišnou ošetřovatelskou náročnost onemocnění, odlišnou cílovou skupinu či věk.

Dobrý den,

ptáte se na vysvětlení pojmů „hospicové“ a „paliativní“ péče. Ze zkušeností ze zahraničí a v zákoně o zdraví lidu (nyní Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách), je paliativní péče uváděna v širším kontextu jako mírnící péče pro pacienty s nevyléčitelným onemocněním.  Rád byste získal bližší informace o této problematice, které byste mohl použít jako argument při jednání se zdravotní pojišťovnou.

Skutečně existuje rozdíl mezi paliativní a hospicovou péčí. Bohužel chápání termínu „hospicové péče“ je v mnoha zemích rozdílné a od toho se odvíjí i péče a podmínky přijetí pacienta (více Standardy a normy str. 16). Paliativní péče, jejímž účelem je zmírnění utrpení a zachování kvality života pacienta, který trpí nevyléčitelnou nemocí, může být poskytována současně s kurativní léčbou a ne až na konci pacientova života.  U nás hospice také poskytují specializovanou paliativní péči, ale pro nevyléčitelně nemocné pacienty v terminálním stádiu onemocnění, což je u některých typů onemocnění obtížně stanovitelné.  Ve Spojených státech je hospicová péče omezena na pacienty s prognózou života do 6 měsíců. U nás toto neplatí a péče není časově omezená.

U nevyléčitelných, progredujících, ale neonkologických onemocnění je těžké odhadnout, o jaké stádium choroby se jedná. Stav pacienta se může na dlouhé období stabilizovat nebo se zase ze dne na den zhoršit. Z toho, co píšete, nevím přesně, o jaké onemocnění se jedná, ale ze zkušeností vím, že hospice přijímají a dlouhodobě pečují i o podobné pacienty, jako je Vaše příbuzná (mívají však zpravidla jejich počet výrazně omezen). Problém může nastat v případě, že by měl hospic převážně tyto pacienty s potřebou dlouhodobé péče a následně nemohl poskytnout péči ostatním s akutní potřebou paliativní péče.

Určitě bych Vám doporučila se ve věci obrátit přímo na zdravotní pojišťovnu a revizního lékaře. Pokud byste nebyli úspěšní v možnosti zůstat v současném zařízení, zkuste žádat o péči v lůžkovém hospici v Rajhradě.

Pro bližší a konkrétnější informace se můžete obrátit telefonicky nebo osobně na naši poradnu Cesty domů.

Přeji Vám úspěšné vyřešení nelehké situace.

S úctou

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz