vyplacení příspěvku na péči
Pečovala jsem o tetu, od roku 2005, která má silnou cukrovku a ztrátu novopaměti(dceru má daleko v zahraničí) v březnu 2010 mi lékař psychiatrie mé tety navrhl abych si podala žádost na přiznání příspěvku na péči své tety, tak jsem učinila a byl přiznán stupeň péče I a vyplácen příspěvek v částce 2000Kč. Vzhledem k tomu, že zdravotní stav byl horší než byl ohodnocen, hned jsem se odvolala na nové posouzení zdravotního stavu své tety na zvýšení stupně II, bylo stanoveno z důvodu dlouhodobého nepříznivého zdravotního stavu mé tety byla pouzen stupeň II, který by měl být doplacen od března 2010, což činí vyplacení k lednu 2011 23300,-Kč. Jakmile se rozkřiklo v naší rodině, že příspěvek byl zvýšen a bude doplacena jmenovaná částka, zbavili mě okamžite na soc.správě zmocnění péče o tetu, že se budou oni budou starat sami. Proto bych se ráda infomovala, jak mám postupovat v této dost trapné situaci, aby nebylo narušeno zdraví mé tety, hlavně aplikace léku, pravidelná strava, hygiena a ostatní věci, kvůli příspěvku na péči a lakotným příbuzným. Komu bude vyplacen doplatek od března 2010 do ledna 2011 příspěvek na péči, když teta ani skoro neví jak se jmenuje a je svépravná, tak podepisuje vše co ji každý předloží, už jsem dokonce v minulých letech než jsem o ní začala pečovat vyřizovala exekuci, protože podepsalala smlouvu na službu, kterou neplatila a vznikla exekuce. Velice děkuji za informaci
Dobrý den, paní Marie.
Popsala jste nám situaci, kdy od roku 2005 pečujete o Vaši tetu. Na doporučení lékaře jste požádala o příspěvek na péči. Vaší tetě byl přiznán ve výši prvního stupně. Vy jste podala odvolání na toto rozhodnutí, následně byla situace přehodnocena a byl přiznán stupeň druhý. Nyní by měl být příspěvek na péči zpětně doplacen. Jakmile se o této skutečnosti dozvěděla Vaše rodina, rozhodli se oni starat o tetu. Nyní se ptáte, jak bude všechno dále. Komu příspěvek bude náležet i jak to bude s péčí o tetu.
Osoba, která poskytovala oprávněné osobě pomoc v úkonech, které nebyla schopna zvládnout (a byla na příslušném úřadě vedena jako osoba poskytující pomoc) by měla za poskytnutou pomoc obdržet od oprávněné osoby příspěvek na péči. Rodina osoby, která je příjemcem příspěvku na péči nemůže osobu, která oprávněné osobě poskytuje pomoc (pečuje o ni) zbavit zmocnění k péči o ní. Ukončit poskytování pomoci ze strany fyzické osoby může pouze oprávněná osoba – tedy Vaše teta (jako příjemce příspěvku na péči), která má povinnost využívat příspěvek na zajištění potřebné pomoci osobou blízkou nebo jinou fyzickou osobou.
Tato skutečnost vyplývá ze zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, podle mého názoru zejména z ustanovení § 19, který říká, že příjemcem příspěvku je oprávněná osoba a § 21 který stanoví, že příjemce příspěvku je povinen využívat příspěvek na zajištění potřebné pomoci osobou blízkou nebo jinou fyzickou osobou …“ Rovněž deklaruje, že příspěvek na péči se poskytuje osobám závislým na pomoci jiné fyzické osoby za účelem zajištění potřebné pomoci.
To podle mého znamená, že po dobu, po kterou jste o tetu pečovala, náleží příspěvek na péči Vám. Pokud péči o tetu převzaly jiné osoby, je třeba tuto změnu nahlásit na formuláři Oznámení o poskytovateli pomoci . Obecní úřady obcí s rozšířenou působností kontrolují, zda je příspěvek využíván k zajištění pomoci. Dále také kontrolují, zda byla péče poskytnuta osobně tím, tedy Vámi, neboť jste byla uvedena jako osoba poskytující pomoc.
Obecní úřad s rozšířenou působností může ustanovit zvláštního příjemce příspěvku, pokud oprávněná osoba, Vaše teta, nemůže příspěvek přijímat. V takovém případě je třeba od tety souhlas, který by ve Vašem případě vydal obvodní lékař, ve kterém by se hovořilo o jejím onemocnění. Z potvrzení od lékaře by bylo zřejmé, jak závažné onemocnění Vaše teta má, a na základě toho, by měla být situace projednána a posuzována.
Držím Vám palce a přeji co možná nejlepší řešení Vaší situace.
Dana Drahošová