Vnuk byl v umělém spánku, selhaly mu plíce. Cítil, že nemůže dýchat?

Odpověď na dotaz ze dne 28. 4. 2017 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mám dotaz na paní doktorku.Když je pacient v umělém spánku a na plicní ventilaci a dojde k selhání plic - vnímá v tu chvíli pacient ,že nemá kyslík,že nemůže dýchat než upadne do bezvědomí, než nastane zástava srdce? Umělý spánek může být různé intenzity? Protože když jsme za vnukem chodili,byl v umělém spánku, ale komunikoval s náma. Takže nás trápí,že když umíral, a byl v umělém spánku,že to cítil,že nemůže dýchat. Můžete nám prosím objasnit ,jak to je? Už jsem vám jednou psala,ale nikdo mi neodpověděl. Děkuji.Matysová

Jana

Ptáte se, zda pacient v umělé spánku vnímá. Váš vnuk byl v umělém spánku a vy máte obavy, zda netrpěl pocitem nedostatku vzduchu ve chvíli, kdy umíral.

Vážená paní Matysová,

jak píšete, umělý spánek bývá různé intenzity a lékaři tuto intenzitu velmi pečlivě monitorují a záměrně řídí. Je-li potřeba, aby nemocný komunikoval (a je-li to vzhledem k jeho celkovému stavu vůbec možné), pak se dávky léků snižují. Je-li naopak žádoucí, aby nemocný byl v co největším klidu a zcela uvolněný, pak se dávky léků zvyšují. Hloubku útlumu lékaři pozorně sledují pomocí reakcí na různé podněty. I nemocný v umělém spánku může reagovat na utrpení — bolest, dušnost. I kdyby třeba jen tím, že bude mít rychlejší srdeční tep nebo bude na monitorech zřejmé, že s dýchacím přístrojem “bojuje”. Z vašeho emailu soudím, že je pro vás nesmírně těžké myslet na možné vnukovo trápení; pacienti v umělém spánku jsou však pečlivě sledováni mimo jiné právě proto, aby zbytečně netrpěli. Jsem tedy přesvědčena, že váš vnuk si možné potíže s dýcháním neuvědomoval a netrpěl.

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz