Vnímá tatínek v umělém spánku hlasy a doteky?

Odpověď na dotaz ze dne 27. 1. 2009 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, můj tatínek je týden po operaci sliivky břišní a už pátý den je v umělém spánku a je ve velmi kritickém stavu. Rodina to nese velmi špatně, nejvíce naše maminka, která se bojí chodit tatínka navštěvovat. Můžu se zeptat zda-li v jeho případě vnímá okolí? Mám na mysli jestli vnímá hlasy a doteky. Slyšela jsem že ano a že to pacientům s takovým stavem velice pomáhá. Děkuji za odpověď.

Kateřina

Ptáte se, zda tatínek, který je po těžké operaci slinivky břišní udržován v umělém spánku, vnímá hlasy a doteky a zda mu taková péče může pomoci.

Vážená paní Kateřino,

zatím nemáme v rukou žádné přesvědčivé důkazy toho, že nemocní v bezvědomí, ať již způsobeném nemocí, nebo navozeném uměle léky, vnímají. V zásadě ale předpokládáme, že tomu tak je. Stejně jako novorozeně, které má ještě nezralý mozek, potřebuje k jeho správnému vývoji podněty zvenčí, tak lze předpokládat, že stejnou potřebu mají i dospělí, kteří jsou v bezvědomí. Přítomnost blízké osoby, doteky, známý hlas — to vše může navodit pocit klidu a bezpečí. Může tak třeba do jisté míry zabránit senzomotorické deprivaci (strádání z nepřítomnosti dostatečného množství podnětů z okolí) a snad může i napomoci úpravě funkcí mozku, například stimulací tvorby nových spojení mezi jednotlivými mozkovými buňkami. Po domluvě s personálem mohou příbuzní nemocného například masírovat, předčítat mu, vyprávět. Existuje metoda bazální stimulace, která přímo využívá blízkosti druhého člověka. Pokud máte zájem, můžete se podívat na internetové stránky http://bazalni-stimulace.cz. Některá zdravotnická zařízení mají personál v této metodě vyškolený.

Z Vašeho dotazu cítím jisté napětí z toho, že se maminka bojí tatínka navštěvovat. Takový strach občas vídáme, zvláště u starších osob. V určité chvíli může být návštěva nemocnice připomenutím naší vlastní smrtelnosti. Maminčiny obavy mohou mít mnoho různých příčin, od prostého strachu z chladného nemocničního prostředí až po obavy z pohledu na těžce nemocného celoživotního partnera. Zkuste si s maminkou v klidu o jejích obavách promluvit, třeba společně najdete řešení.

Vážená paní Kateřino, přeji Vám i Vaší rodině, abyste našli společně dostatek sil ke zvládnutí této náročné situace.

S upřímným pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz