Vdovský a sirotčí důchod
Dobrý den,
vím, že na toto téma zde bylo kladeno mnoho dotazů, které jsem si samozřejmě pročítala, ale nenašla jsem přímo odpověď na moji otázku a pokud jsem ji přehlídla, tak se omlouvám.
Jestliže bych chtěla od září nastoupit na SŠ dálkově, tak jsem z odpovědí pochopila, že bych mohla opět dostávat sirotčí důchod a to v případě, že bych nepracovala...ale nedočetla jsem se, jestli by maminka dostávala vdovský důchod?
Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, Ivano,
uvažujete o nástupu na dálkovou formu studia SŠ a z odpovědí na tomto webu jste pochopila, že nezačnete-li současně pracovat, mohla byste znovu dostávat sirotčí důchod. Zajímá Vás, zda by i Vaše maminka v takové situaci dostávala vdovský důchod.
Pročítání zodpovězených dotazů Vám chválím, těší mě, že se Vám podařilo najít pro sebe alespoň některé z informací, po kterých jste se pídila.
Co se týká studia SŠ dálkově a přivýdělku , pochopila jste správně, že pokud byste pracovala, neměla byste na sirotčí důchod nárok. Jen upřesňuji, že na dohodu o provedení práce — DPP (limit výdělku je 150 hod/rok) pracovat můžete, aniž byste o sirotčí důchod přišla, protože u DPP se odvádí pouze daň nikoli sociální pojištění. Rovněž byste mohla pracovat na živnostenský list jako OSVČ, ale nesměla byste přesáhnout stanovený limit maximálního výdělku v příslušném roce – jeho přesažení opět ukládá povinnost odvádět sociální pojištění a právě tomu se musíte vyhnout, abyste měla při dálkové formě studia na sirotčí důchod nárok.
Jinak musíte současně splnit i další podmínky pro nárok na výplatu sirotčího důchodu — viz druhý výše uvedený odkaz.
Ještě dodávám, že případné změny v nároku na výplatu sirotčího důchodu (ukončení studia, přerušení studia) jste povinna hlásit na Okresní správu sociálního zabezpečení do 8 dnů.
Co se týče maminčina případného nároku na výplatu vdovského důchodu , budu vycházet z předpokladu, že se jedná podobně jako u Vás o obnovu jeho výplaty. Ve svém dotazu bohužel neuvádíte, kdy maminka ovdověla a nemohu tedy konkrétně uvést, podle které ze tří variant by se jí mohl nárok na vyplácení důchodu obnovit — záleží na tom, zda ovdověla před rokem 1996, po roce 1996 nebo v lednu 2010. Podrobnější informace najdete v odkazu v tomto odstavci.
Pro další otázky ohledně pozůstalostních důchodů, Vám doporučuji se obrátit na Českou správu sociálního zabezpečení, resp. na její Call centrum — 257 062 860 – 8, kde se po sdělení svého či maminčina rodného čísla můžete pracovnice centra ptát zcela konkrétně na vše, co Vás zajímá.
S pozdravem
Tereza Bímová