V únoru nám zemřela matka, mladší bratr spravoval její účet, závěť zapřel. Co dělat?
Dobry den 9.2. nám nečekaně zemřela matka,mladší bratr mi donesl jen parte 14.2.a že si mám přijít pro věci do bytu matky zda něco po ní chci.Dodnes mi neoznámil že má úmrtní list,matka sepsala závět ale brat ji zapřel.Vím že ji měla doma ale nevím zda a kde u notáře.Matka před léty dědila a určila bratra správcem účtu,proto i sepsala závět že až zemře máme na účtu peníze.Byli jsme tři bratři,matka byla dvakrát vdaná a z prvního manželství jsem já a starší bratr měl taky dědit ale před 3r.zemřel.Z druhého manželství je mladší bratr,ta jsme jen my dva.Jak mám ted jednat s bratrem,dědím?Co mám udělat?Bratr vše z bytu matky zpeněžil a mi zakázal přístup že byt je napsaný na vnuka ale papír neukázal i když jsem ho vyzval.Byt byl družstevní.Děkuji za odpověd Dufek Petr
Dobrý den,
ve Vašem případě bude velmi záležet na tom, zda závěť, kterou Vaše matka sepsala, je možné předložit notáři. Pokud ji sepsala s notářem, je evidována v centrální evidenci závětí, a notář ji bude mít k dispozici. Pokud ji sepsala vlastnoručně bez notáře, je jen velmi těžko prokazatelné, že závěť skutečně existovala.
Pokud se pak nebude dědit podle závěti, ale ze zákona, jste jako syn zařazen do první dědické třídy společně s manželem Vaší matky (pokud ještě žije) a bratrem. Všem vám náleží stejný podíl z pozůstalosti. Jako syn jste zároveň účastníkem dědického řízení a jako účastník máte přístup k údajům o pozůstalosti. Pokud máte obavy, že by mohlo dojít nebo již dochází k neoprávněnému nakládání s majetkem patřícím do pozůstalosti Vaší matky, můžete požádat o tzv. závěru pozůstalosti. O závěře pozůstalosti rozhoduje soud, který je příslušný pro řízení o pozůstalosti. Tímto soudem je soud, v jehož obvodu měla matka v době smrti evidováno místo trvalého pobytu. Je-li tu však nebezpečí z prodlení, může závěru pozůstalosti nařídit kterýkoliv okresní soud.
Doporučuji vše řešit s příslušným soudem, který vede dědické řízení, případně s notářem, který byl provedením dědického řízení soudem pověřen. Pokud by mělo dojít na spor o majetek z pozůstalosti, doporučuji obrátit se na advokáta. Ten bude schopen poradit konkrétní kroky.
S pozdravem
Barbora Vráblová