V jaké lhůtě lze napadnout listinu o vydědění po uzavření dědického řízení?

Odpověď na dotaz ze dne 27. 6. 2020 zobrazit původní dotaz

V jakem casovem obdobi lze napadnout listinu o vydedeni po uzavreni dedickeho rizeni?

Magdalena

Dobrý den,

z Vašeho dotazu mi není zřejmé, zda jste byla nebo nebyla účastníkem dědického řízení. Pokud jste účastníkem byla a o Vašem vydědění bylo v dědickém řízení sporu, měl Vás notář odkázat k podání žaloby a na dobu vyřešení sporu o vydědění dědické řízení přerušit. V dědickém řízení mohl notář pokračovat až v okamžiku, kdy po vyřešení sporu byl znám okruh dědiců. Pokud řízení tímto způsobem proběhlo, o platnosti vydědění rozhodl soud a dědické řízení bylo pravomocně skončeno, pak vydědění již nelze znovu zpochybnit.

Pokud jste účastníkem dědického řízení vůbec nebyla a teprve po skončení dědického řízení jste zjistila, že jste byla vyděděna, je pro Vás relevantní § 189 zákona o zvláštních řízeních soudních. Ten stanoví, že tomu, kdo nebyl účastníkem jako dědic v době vydání rozhodnutí o pozůstalosti, nebrání právní moc rozhodnutí v tom, aby se svého práva k pozůstalosti domáhal žalobou. K uplatnění Vašeho nároku na podíl z pozůstalosti máte obecnou promlčecí lhůtu tří let.

Vzhledem k tomu, že se ve Vašem případě může jednat o poměrně složitou věc, doporučovala bych obrátit se na advokáta a další postup zkonzultovat s ním. Při podrobnější znalosti okolností bude lépe schopen poradit, jak dále postupovat.

S pozdravem

Barbora Vráblová

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz