V 18 týdnu těhotenství zjistili našemu miminku vadu neslučitelnou se životem. Jak se připravit na ukončení těhotenství?

Odpověď na dotaz ze dne 29. 3. 2023 zobrazit původní dotaz

Na kontrole v 18tt nám sdělili, že miminko má srdeční vadu, která je neslučitelná se životem. Doktor řekl, že kdyby se jej pokusili po porodu zachránit, podstoupilo by hned velké množství operací a bylo by celoživotně náchylné k infekcím, nedokrvené, často hospitalizované…. Rozhodli jsme se pro ukončení těhotenství. Nastupuji do nemocnice za 3 dny. Chtěla bych se nějak připravit na to, co nás čeká, ale vůbec nevím jak. Káťa

Káťa

V 18tt na běžné kontrole zjistili Vašemu miminku srdeční vadu neslučitelnou se životem. Kdyby se jej lékaři pokusili zachránit, po porodu by podstoupilo velké množství operací a bylo by celoživotně náchylné k infekcím, tudíž často hospitalizované. Rozhodli jste se těhotenství ukončit, za 3 dny nastupujete do nemocnice. Ptáte se, jak se připravit.

Dobrý den, paní Káťo,

je mi líto, že jste se ocitla v tak náročné situaci. Představuji si, že tyto dny pro Vás mohou být plné obav z nadcházejících událostí, ochromení z nečekané změny v plánech a smutku. Velmi si cením, že pro sebe hledáte oporu v přípravě na to, co Vás čeká. Ačkoliv ztráta miminka v jakékoliv fázi těhotenství je situace, na kterou se dá pravděpodobně obtížně připravit. Každému pomáhá něco jiného. Na dálku je těžké říct, co přesně pomůže Vám, proto berte prosím vše dále popsané jako možnosti, které si můžete promyslet a případně udělat jen něco nebo si je přizpůsobit podle Vašich přání. Může se stát, že nebude možné některé kroky opakovat, proto je velmi dobře, že nyní hledáte informace, i když může být čtení následujících řádků bolestné. Vodítkem, jak nyní postupovat, pro Vás mohou být také zkušenosti z minulosti, kdy jste se vyrovnávala s nějakou jinou (i když jistě nesrovnatelnou) ztrátou. Ve svém přemýšlení se můžete zaměřit na to, co pro Vás tehdy bylo důležité, co pomáhalo nebo naopak, čemu byste se ráda vyvarovala.

Zmiňujete, že byste se chtěla nějak připravit. Někdo potřebuje znát přesné informace o tom, jak bude samotný zákrok ukončení těhotenství/potrat probíhat, aby se cítil připraven. Možná promýšlíte, jestli budete v porodnici sama nebo s Vámi bude někdo blízký, tatínek miminka, kamarádka, sourozenec, maminka nebo dula. Přítomnost někoho dalšího by vám mohla být oporou a mohla by napomoci se zařizováním administrativních úkonů. Na průběh ukončení těhotenství se neváhejte ptát svého ošetřujícího gynekologa. Ačkoliv máte nárok si miminko prohlédnout, nemusí být tento krok v této fázi těhotenství vždy zdravotníky plošně podporován ani běžně nabízen. Pokud byste si přála miminko po porodu prohlédnout, určitě je dobré se na tom zkusit domlouvat se zdravotníky dopředu. Je možné, že se vám nepodaří se zdravotníky dohodnout. I v tomto případě máte možnost vytvořit pro sebe a své miminko rituály rozloučení, byť symbolickou formou.

Tento čas můžete také využít k promyšlení, zda si budete přát miminko pohřbít. Po porodu máte 96 hodin na rozhodnutí, jak s tělíčkem miminka po porodu naložit. Je možné, že se Vás na Váš postoj k pohřbu budou doptávat již před zákrokem. Budete-li o tom mát jasno, neotálejte o tom zdravotnický personál informovat. Je možné pohřbívat i děti, které zemřou před 22 týdnem těhotenství, váží méně než 500g nebo měří méně než 25cm. Nevzniká však nárok na jednorázovou dávku pohřebného. Můžete si vybrat pohřební službu a zařídit pohřeb či kremaci sami. Užitečné by v takovém případě mohlo být připravit si pro miminko oblečky. V opačném případě zůstane tělíčko v péči nemocnice, která zajistí uložení do společného sociálního hrobu. Pomoci při zařizování Vám může zdravotně sociální pracovnice v porodnici. Zkušenost jiných rodičů, kteří prošli stejnou situací, ukazuje, že vše, co v takto „nenormální“ a smutné situaci proběhne „normálně“, může pomáhat v následujících dnech a týdnech. Podpořila bych Vás proto, abyste se teď rozhodovala trochu s pohledem do budoucna, je – li to možné. Pokud budete vnímat Vaše rozhodnutí ohledně průběhu rozloučení s miminkem trvale dobré i za pár let, je to dobré rozhodnutí pro teď.

Po porodu budete procházet šestinedělím, což s sebou přináší fyzické i psychické změny, které mohou bolestně připomínat ztrátu miminka. Lékař Vám pravděpodobně nabídne léky na zastavení laktace. Přijdou dny, kdy budete svému nejbližšímu i vzdálenějšímu okolí sdělovat smutnou zprávu. Můžete si promyslet, kdo, jakou formou a komu zprávu předáte. Možná Vás čeká návrat do práce. Při ukončení těhotenství do 22. týdne těhotenství nevzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství ani mateřskou dovolenou. Ošetřující lékař (obvodní, gynekolog nebo psychiatr) může zvážit vypsání Vaší pracovní neschopnosti alespoň po dobu šestinedělí. Pokračování pracovní neschopnosti je plně v kompetenci lékaře.

V takto náročné situaci může být obtížené pro vás dva s partnerem být si vzájemně oporou. Velmi těžko dáváme oporu druhým ve chvíli, kdy ji sami potřebujeme. Možná by mohlo do dalších dnů pomoci mít informace o prožívání smutku po ztrátě blízkého. Může být užitečné najít si pro sebe někoho, s kým můžete sdílet své prožívání. Pokud hledáte podporu i mimo okruh svých nejbližších a přináší Vám úlevu svou situaci s někým sdílet, někdy pomáhá promluvit s někým, kdo má stejnou nebo podobnou zkušenost. Odbornou pomoc a podporu rodičům po ztrátě miminka poskytují jednotliví psychoterapeuti i organizace. Z Vašeho dotazu není zřejmé, jestli máte další děti. Pokud ano, můžete teď promýšlet, jak s nimi o úmrtí sourozence mluvit, případně jak je zapojit do průběhu dalších dnů. Inspiraci může poskytnout brožurka Našemu dítěti zemřel sourozenec .

Milá Káťo, přeji Vám hodně sil v těchto dnech.

Eliška Hronešová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Eliška Hronešová

poradenská pracovnice, redaktorka internetové poradny, zaštiťuje perinatální poradenství

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz