Umělý spánek po zástavě oběhu a resuscitaci - jaká je prognóza?
Dobry den mela bych dotaz dneska mi skolaboval otec kteryho musely dvakrat ozivovat a uvest do umeleho spanku a doktori byho meli zitra na vecer probouzet rada bych se dozvedela jestli muze mit nejaky nasledky.
Váš tatínek prodělal zástavu oběhu, byl resuscitován, nyní je v umělém spánku, který se lékaři chystají ukončovat a Vy se ptáte jaké následky to pro něho bude mít.
Vážená paní Lucie,
na tuto otázku Vám však nedokážu odpovědět, protože výsledný zdravotní stav Vašeho tatínka nezáleží ani tak na délce umělého spánku, jako na příčině onoho bezvědomí (zda šlo o infarkt, srdeční arytmii, plicní embolii, cévní mozkovou příhodu či cokoliv jiného) a na tom, jak rychle byla resuscitace zahájena, jak byla účinná a jak brzy byly obnoveny základní životní funkce, tedy srdeční oběh a dýchání. Čím déle je totiž mozek bez kyslíku, tím větší jsou potom následky pro nemocného.
Umělý spánek má za úkol snížit energetické nároky organismu během kritického období na minimum tak, aby výsledné poškození mozku bylo co nejmenší. Také tlumí bolest a jiné nepříjemné vjemy tak, aby nedoléhalo žádné trápení.
Svou otázku zkuste směřovat na ošetřujícího lékaře Vašeho tatínka, který má mnohem více informací o příčině, průběhu a eventuálních komplikacích celé příhody. Na otázku po trvalých následcích Vám zřejmě nebude umět přesně odpovědět, pokud ještě je tatínek tlumen. Teprve ve chvíli, kdy lékaři přestanou podávat sedativně působící léky, se během několika dnů ozřejmí, zda mozek zůstal nepoškozen.
Rozhodně i na nemocného v umělém spánku má smysl mluvit, držet ho za ruku, pohladit. I takto tlumený nemocný může vnímat známý hlas, příjemný dotek, přítomnost milované osoby. Dokonce si někdy tyto zážitky pacienti i pamatují. Přeji Vám i Vašemu tatínkovi, aby vše dopadlo co nejlépe.
MUDr. Kateřina Menčíková