Učíme na zdravotní škole a rádi bychom zjistily míru prožitků zdravotních sester, pokud jim umírá pacient. Existuje standardizovaný dotazník na tento druh prožitku?
Dobrý den, učíme na zdravotní škole a rádi bychom zjistily míru prožitků zdravotních sester pokud jim umírá pacient. Existuje standardizovaný dotazník na tento druh prožitku? Díky. Lenka
Dobrý den!
Je skvělé, že se tímto tématem zabýváte.
Pro lidi, kteří přicházejí do styku s vážně nemocnými a umírajícími je důležité, aby sami byli zralými osobnostmi, které mají představu o smyslu svého života, mají srovnaný hodnotový žebříček a téma smrti jim není cizí. Tedy, minimálně jsou ochotni přemýšlet a na to téma hovořit, ať už s pacientem či jeho rodinou, ale také s kolegy(němi).
Chtít po studentech střední školy, aby byli srovnaní se smrtelností a smrtí není dost dobře možné. (To může někomu trvat celý život.) Je však důležité jim poskytnout:
- příležitost k zamyšlení nad smrtí jako takovou, svou vlastní smrtelností i smrtelností blízkých
- prostor pro diskusi,
- informace „kde se dozví o tématu více…“ – knihy, webové stránky…,
- ale také kam se mohou v případě nouze obrátit pro psychologickou pomoc (od supervizí individuálních i skupinových, přes individuální poradenství po CKI — centra krizové intervence v případě aktutní krize).
Obávám se, že standardizovaný dotazník téměř na cokoli (včetně tématu „sestra a umírající pacient“) u nás zatím neexistuje. Je možné najít dotazníky na míru či stupeň „vyhoření“ (burn-out syndrom) přeložené do češtiny, však nestandardizované. Takový dotazník je, myslím, i v úzké brožuře Příručka pečovatele, jejímiž autory jsou manželé Tošnerovi — mohu doporučit.
Děkuji za dotaz, přeji trpělivost a také mnoho radosti z Vaší práce
Anna Krutská