Trpím těžkou depresí a postcovidovým syndromem, chci zemřít, jak se dostat k pomoci v zahraničí?

Odpověď na dotaz ze dne 15. 8. 2024 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
už tu jeden dotaz byl, a sice na postup, když člověk chce pro sebe eutanázii. Ano, vím, že tady není možná. Ale jak se dostat do zahraničí, kde třeba dokáží pomoci?
Jsem žena, je mi 50 let. Trpím těžkou depresí, postcovid syndromem, přes dva roky nejsem schopná pracovat. Nechci zatěžovat sociální systém. O sebevraždu jsem se pokusila loni, dvakrát, samozřejmě neúspěšně. Já jsem ale pevně rozhodnutá tady z toho světa odejít. K čemu je život, když jen přežívám? Ležím aktuálně v psychiatrické nemocnici. Ale nemyslím si, že mi ještě dokáží pomoci.
Syn mě už nepotřebuje, a partner mi to možná časem odpustí. Já už nemám sílu.
Děkuji za pochopení a radu.
Děkuji za pochopení i radu.

Martina

Píšete nám, že trpíte těžkou depresí a postcovidovým syndromem a přes dva roky proto nejste schopná pracovat. Pokusila jste si dvakrát neúspěšně o sebevraždu. Nyní jste v psychiatrické nemocnici, ale nemyslíte si, že Vám ještě dokáží pomoci. Píšete, že Vás syn již nepotřebuje a partner to časem pochopí. Již nemáte sílu. Ptáte se, jak se dostat do zahraničí, kde v otázce eutanázie dokáží možná pomoci. Ráda byste dostala pochopení a radu.

Vážená paní Martino,

je mi velmi líto, že cítíte takovou beznaděj a bezvýchodnost Vaší situace, že jediné východisko vidíte v ukončení svého života. Mohu si jen představovat, jakým utrpením procházíte. Máte syna, partnera, přesto je těžké jít dál. Cestu ven vidíte pouze v ukončení svého života. Dokonce jste se o to dvakrát neúspěšně pokusila. Vaše bolest musí být opravdu velká.

Představuji si, že jste možná vyzkoušela mnoho možností pomoci včetně psychiatrické péče, a přesto se Vaše situace nezlepšila. Možná máte pocit, že Vám není umožněno ani zemřít, i když si to přejete, že nemáte svůj život ve vlastních rukou. Musí to být velmi frustrující a vyčerpávající. Říkám si, že lidé v podobné situaci možná hlavně potřebují mít pocit, že svůj život ve svých rukou mají. Může to přinést jistou úlevu, i když by se nakonec k takovém činu neodhodlali.

V některých zemích skutečně eutanázii nabízejí lidem, kteří dlouhodobě nesnesitelně psychicky trpí a kteří již vyčerpali všechny dostupné možnosti pomoci. U nás je ale eutanázie nelegální a zákon stanovuje i to, že není možné k eutanázii podávat jakékoliv informace, které by k ní mohly vést. Proto Vám poradit nemohu.

Píšete, že jste nyní hospitalizovaná v psychiatrické nemocnici. Nemyslíte si, že Vám ještě dokáží pomoci. Zní to, jako by tu ještě nějaká naděje byla, i když v ní už nevěříte. Moc Vám přeji, aby tomu tak bylo. Někdy trvá delší dobu najít správnou kombinaci léčby a podpory. Možná je potřeba změnit psychiatra nebo vyhledat specializované centrum pro léčbu deprese a poskcovidového syndormu. Existují i terapeutické skupiny pro lidi s podobnou zkušeností. Může být podporující mluvit s lidmi, kteří mají podobné obtíže. Říkám si, že v psychiatrické nemocnici, kde se nyní nacházíte, by Vám mohli v této oblasti poradit a dál Vás nasměrovat.

Přeji Vám, abyste nalezla úlevu od svých potíží a také naději do dalších dní.

S přáním mnoha sil

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz