Tchán zemřel. Byt užíval po slovní dohodě, neměl nájemní smlouvy. Kdy můžeme do bytu vstoupit? Kdo hrají nájem? Jak se vzdát dědictví a nechat si osobní věci?
Dobrý den, bohužel nás potkala smutná událost spojená s úmrtím otce manželky, tedy mého tchána. Tchán zemřel v bytě, který užíval pouze on a to po slovní dohodě s majitelkou bytu, nebyla sepsána žádná nájemní smlouva. Tchán zemřel v bytě, proto událost prošetřuje PČR, která byt zapečetila. Již víme, že zemřel bez cizího zavinění a můžeme zařizovat samotný pohřeb. Nevíme však, jak postupovat s věcmi v bytě. Některé vlastnil on sám, některé byly zapůjčené a některé mají spíše citovou povahu než finanční. Mám několik dotazů. Můžeme do bytu vstoupit po svolení PČR a byt vyklidit a předat majitelce, když nebyla sepsána žádná smlouva? Nebo bude nutné počkat na notáře a až s ním vstoupit do bytu? Kdo nyní musí hradit nájemné v případě, že do bytu nebudeme moct vstoupit? Víme o tom, že měl tchán hodně dluhů, zřejmě majetek, který měl nepostačí na zaplacení všech dluhů, které měl, je možné se dědictví úplně vzdát? Je možné si některé věci nechat, zejména ty, které mají spíše citovou povahu (fotky, osobní věci, atd.)? Děkuji za odpověď.
Váš tchán zemřel. Byt užíval po slovní dohodě, neměl nájemní smlouvy. Police ČR prošetřila úmrtí a vyloučila cizí zavinění. Ptáte se, kdy můžeme do bytu vstoupit, zda stačí souhlas policie ČR nebo musíte počkat na notáře. Dále Vás zajímá, kdo musí nyní hradit nájem. Ptáte se i jak se vzdát dědictví, když měl tchán hodně dluhů. Zároveň byste si chtěli ponechat nějaké fotografie a další osobní věci.
Dobrý den,
pro přehlednost rozdělím Váš dotaz na tři části:
- Je možné se vzdát dědictví? Je možné si některé věci nechat?
Dědictví je možné odmítnout ve lhůtě 1 měsíce od chvíle, kdy Vás jako dědice o tomto právu poučí notář, který vede dědické řízení. Pokud dědictví odmítnete, ztrácíte na něj nárok v celém rozsahu. Pokud máte obavy z předluženého dědictví, a přesto chcete po zemřelém dědit, máte právo na tzv. výhradu soupisu pozůstalosti. Tímto způsobem zjistíte, jaký majetek a jaké dluhy jsou součástí dědictví. Pokud jako dědic toto právo uplatníte, budete po nabytí dědictví povinen k úhradě dluhů jen do výše svého dědického podílu. Výhradu soupisu pozůstalosti lze rovněž uplatnit u notáře do 1 měsíce o vyrozumění.
- Lze vstoupit do zapečetěného bytu za účelem vyklizení a předání majitelce?
Povinnost vyklidit byt po zemřelém náleží dědicům. To, že nebyla podepsána nájemní smlouva, v tomto případě není překážkou. Za účelem vyklizení lze do bytu vstoupit až s notářem, který zároveň provede soupis majetku zemřelého. Pokud Policie ČR nyní souhlasí s Vaším vstupem do bytu, můžete vstup využít např. k dezinfekci bytu, vyhození zkažených potravin apod. O případném vstupu do bytu je samozřejmě ideální vyrozumět majitelku.
- Kdo nyní musí hradit nájemné?
Za normálních okolností nájemní smlouva, a tedy i povinnost platit nájemné, přechází na dědice. Dědic i pronajímatel ale mohou do tří měsíců od chvíle, co se o smrti dozvěděli nájemce, nájemní smlouvu ukončit s dvouměsíční výpovědní dobou.
Jestliže Váš tchán neuzavřel písemnou smlouvu, neznamená to automaticky, že mezi ním a pronajímatelkou nevznikl nájemní poměr. Pokud Váš tchán byt v dobré víře užíval více než tři roky, pak byla podle zákona nájemní smlouva platně uzavřena. V tom případě pak smlouva přechází na dědice. Doporučovala bych situaci aktivně řešit s majitelkou bytu a domluvit se na řešení, které bude vyhovovat oběma stranám.
S pozdravem
Barbora Steinlauf