Tchán daroval mému manželovi byt. Spadá tento byt do dědického řízení po smrti otce?

Odpověď na dotaz ze dne 11. 5. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
Manžel má dva sourozence. Otec po naší svatbě daroval mému muži byt. Jelikož přišel o nohy rozhodl se, že půjde do Domova s pečovatelskou službou. Nedávno to zjistila manželova sestra a napadla nás, že až otec zemře o byt se bude muset s nimi rozdělit. Říkala, jak si zajde k notářce a všechno si zjistí a že byt bude spadat do dědického řízení tudíž budeme muset sourozence vyplatit. Matku nemají a její část bytu je vyřízená všichni se jí řekli. Otec nemá žádný majetek nevím co by šlo do dědického řízení.
Smlouvu máme sepsanou notářkou která byla přímo u nás doma.
Můžou jí napadnou po smrti otce? A spadá tento dar do dědického řízení?
Manžel zaplatil veškeré poplatky jak s přepisu bytu tak notářku to také byla podmínka ve smlouvě.
Dále se ve smlouvě píše, že je manžel výluční majitel bytu a k tomu je napsáno respektive podílový spoluvlastník. Co to znamená?
Děkuji za odpověď

Elena

Dobrý den,

byt, který otec daroval svému synovi, do pozůstalosti zcela jistě spadat nebude. Byt je nyní ve vlastnictví Vašeho manžela, nikoliv ve vlastnictví jeho otce. Součástí pozůstalosti je vždy pouze majetek a případně dluhy zemřelé osoby (zůstavitele), nikoho jiného. Sestra Vašeho manžela mohla narážet na § 1660 občanského zákoníku, který říká, že na díl, který by měl připadnout Vašemu manželovi z pozůstalosti po jejich otci, se má započíst vše, co Váš manžel od otce bezplatně obdržel v posledních třech letech před jeho smrtí. Teoreticky by tak hodnota bytu mohla být odečtena z podílu na pozůstalosti, který by Váš manžel měl v rámci dědického řízení získat, což by mohlo znamenat, že by nakonec z pozůstalosti nezískal nic, protože by hodnota bytu byla vyšší než hodnota jeho podílu. Občanský zákoník nicméně zároveň stanoví, že započtení na podíl z pozůstalosti nezakládá povinnost něco vydat. Jinými slovy, to, že Váš manžel za života otce nabyl byt, jehož hodnota se po smrti otce může započíst na podíl Vašeho manžela, nezakládá jakoukoliv povinnost byt nebo jeho část vydat jiným dědicům.

K Vašemu dotazu ohledně darovací smlouvy. Předmětem darování byla, předpokládám, jednak samotná bytová jednotka, jednak podíl na společných částech bytového domu. Na základě této smlouvy se tak Váš manžel stal výlučným vlastníkem bytové jednotky a zároveň podílovým spoluvlastníkem společných částí bytového domu. Jinak řečeno, bytová jednotka náleží pouze jemu. Na společných částech domu má pouze určitý procentuální podíl a vlastní jej spolu s dalšími vlastníky bytových jednotek v domě.

S pozdravem

Barbora Vráblová

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz