Tatínkovi zemřel nevlastní syn, kterého od malička vychovával. Má nárok požádat o pitevní protokol?
Dobrý den.Chci se prosím zeptat kde si může tatínek zažádat o pitevní protokol v nemocnici Sokolov,když není biologickým otcem,ale vychoval cizího syna za vlastního a zřídil mu pohřeb?Má právo zažádat o tenhle pitevní protokol nebo můžou jen jeho sourozenci.Tatínek ho vychoval od mala a bral jako svého syna.Nevime jestli si může zažádat a co k tomu potřebuje?Děkuji za odpověď. G.
Popisujete situaci, kdy nevlastní otec vychoval syna a ten zemřel. Zajímá Vás, jestli nevlastní otec má nárok na nahlédnutí do pitevního protokolu.
Dobrý den,
pitevní protokol si mohou vyžádat osoby blízké zesnulého člověka. Osobou blízkou jsou v první řadě rodiče, děti nebo sourozenci, ale za určitých okolností může být za blízkou osobu považován také někdo, kdo měl se zesnulým vztah obdobný vztahu rodinnému. Pokud Váš tatínek vychovával zesnulého od dětství a bral ho jako svého syna, domnívám se, že byl jeho osobou blízkou, a tedy má právo na kopii pitevního protokolu.
O pitevní protokol můžete požádat přímo u nemocnice, kde byla pitva provedena. Stačí podat písemnou žádost o nahlížení do zdravotnické dokumentace nebo žádost o pořízení kopie zdravotnického dokumentace, resp. její konkrétní části. Nemocnice následně dokumentaci připraví a umožní do ní nahlédnout, přičemž během tohoto nahlížení je možné si pořídit fotografie jakékoliv části dokumentace nebo celé dokumentace. Pokud byste žádali o zaslání kopie, vytvoří je nemocnice a pošle poštou nebo elektronicky do datové schránky. V žádosti by měl tatínek uvést své údaje, informace o zesnulém a popsat svůj vztah k němu. Skutečnost, že je osobou blízkou, může doložit čestným prohlášením. Podrobnosti k podání žádosti zpravidla najdete na webových stránkách nemocnice.
Pokud jsou vedla tatínka i další žijící příbuzní, můžou o kopii pitevního protokolu požádat namísto tatínka nebo společně s ním. Svůj příbuzenský vztah pak mohou doložit např. rodnými listy apod.
S pozdravem
Barbora Steinlauf