Tatínkovi diagnostikovali rakovinu jazyka, před plánovanou chemoradioterapií zkolaboval a náhle zemřel. Co mohlo být příčinou úmrtí?
Dobrý den, procházíme nyní velkou bolestí spojenou se ztrátou našeho tatínka (56 let) před 3 týdny. Měl tři měsíce diagnostikovanou rakovinu jazyka (T2N2M0). Podrobil se v září během jednoho týdne operaci vytrhání všech zubů a náročné operaci jazyka a krku k odstranění nádoru a metastáz v krku. Nyní byl doma na zotavení před plánovanou chemoradioterapií, na kterou měl nastoupit během dvou tří týdnů, ale doma náhle zkolaboval a ani přivolaná záchranka mu již nedokázala pomoci a nezačala ani s resuscitací. Nečekali jsme vzhledem k diagnóze, že bude tatínek žít dlouhé roky, ale pár let ano, nikoliv tři měsíce. Je to pro nás velký šok a stále si kladu otázku, co mohlo být příčinou tak náhlého úmrtí. Pitvu jsme odmítli, takže pravdu se nedozvíme nikdy, ale jsou alespoň nějaké pravděpodobnosti toho, co se mohlo stát? Tatínek byl silný kuřák, byl nyní hodně hubený (výživu přijímal nyní víceméně přes Peg, ústy jen minimum). Dva dny před smrtí byl na kontrolním CT v FNHK, žádné komplikace nezjistili. Den před smrtí šel ještě do lesa na houby. Všechno snášel velmi statečně. Je pro nás zatím velmi těžké to všechno nějak pochopit, bylo to nečekané. Moc děkuji za odpověď.
Píšete o velmi bolestném nečekaném úmrtí Vašeho tatínka, kterému před třemi měsíci diagnostikovali rakovinu jazyka. Podrobil se náročné operaci k odstranění nádoru a metastáz a doma se měl zotavit před plánovanou chemoradioterapií. Po náhlém kolapsu však zemřel, a protože jste netrvali na pitvě, tak nevíte, co se vlastně mohlo stát.
Dobrý den, vážená paní,
píšete o velmi bolestném nečekaném úmrtí Vašeho tatínka, kterému před třemi měsíci diagnostikovali rakovinu jazyka. Podrobil se náročné operaci k odstranění nádoru a metastáz a doma se měl zotavit před plánovanou chemoradioterapií. Po náhlém kolapsu však zemřel, a protože jste netrvali na pitvě, tak nevíte, co se vlastně mohlo stát.
Naprosto rozumím Vaší potřebě dozvědět se, co se stalo. Náhlé úmrtí blízkého člověka je tou nejtěžší možnou ztrátou. A pro Vaši cestu ke smíření a vyrovnání se se situací by pomohlo, kdybyste mohla situaci porozumět. Velmi těžko se vyrovnáváme s něčím, když nevíme, co se stalo, když nemáme jistotu, že se nedalo situaci zabránit.
Vím, že si neděláte naděje, že bych Vám mohla přesně říct, co se stalo, to by skutečně mohla odhalit pouze pitva. Nicméně si myslím, že jste se rozhodli správně, když jste ji odmítli. Podle Vašeho popisu to vypadá, že došlo k nějaké náhlé příhodě, buď mozkové či oběhové. Ze všech možností, kterých je skutečně několik, si myslím, že pravděpodobně došlo k plicní embolii – zanesení krevní sraženiny (trombu) do plicního krevního řečiště. Nádorové onemocnění výrazně zvyšuje možnost vzniku žilních trombů. Navíc byl tatínek po velké operaci a kolapsu předcházela fyzická aktivita – procházka v lese. To vše by mohlo k tomuto stavu přispět. V tomto případě by se jednalo o komplikaci, kterou nebylo možno odvrátit. Na kontrolním CT by se trombus neprojevil a prevence tromboembolických komplikací je u onkologicky nemocných dosti problematická. Bohužel je to situace, se kterou se občas setkáváme, a kde si uvědomujeme, že ne vše je v našich rukou.
Vaší bolesti velmi rozumím. Největší rána přišla v době, kdy jste byli ve velké naději. Po tom těžkém období prvotního šoku a velkého strachu jste se pustili do boje a vše svědčilo pro to, že nějaký ten čas vybojujete. Pro Vašeho tatínka bylo nepochybně velmi důležité, že jste stáli po jeho boku, že měl možnost užívat čas po tak náročné operaci alespoň trochu aktivně, a hlavně, že mohl být až do konce s milující rodinou doma.
Držím Vám moc palce a přeju Vám hodně sil do těžkého období truchlení, které není dobré uspěchat.
S úctou
MUDr. Katarína Vlčková