Tatínkovi byl zjištěn nádor jícnu. Co znamená paliativní postup? Jsou nějaké alternativní možnosti léčby?

Odpověď na dotaz ze dne 21. 3. 2025 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
mému otci (84 let) byl zjištěn nádor na jícnu. Metastázy zatím nemá, ale špatně polyká jídlo, a tak se s lékařem v nemocnici domluvili na zavedení jícnového stentu. Bohužel nádor nelze řešit endoskopicky, operativně a ani onkologickou terapií (má špatné cévy, i plíce, se kterými byl před lety na operaci, výduť břišní aorty a od listopadu 2024 má zavedený kardiostimulátor). Pouze jsem se dozvěděla, že nádor roste, ale "prý" pomalu.
Potřebovala bych vědět, jak dlouho může můj otec s tímto typem nádoru žít, jestli existují nějaké alternativní metody léčby (léky, apod.), a jak často by měl chodit na kontroly na onkologii.
V lékařské zprávě je také uvedeno, že mu doporučují tzv. Paliativní léčbu. Co to prosím znamená (můj otec zatím nemá bolesti, pouze špatně polyká), ale obávám se co bude dál.
Děkuji Vám předem za Váš čas a odpovědi.
M. Císařová

Vašemu tatínkovi lékaři zjistili rakovinu jícnu, pro poruchu polykání mu zavedli stent, onkologická léčba vzhledem k celkovému stavu zahájena nebyla. Ptáte se, co znamená paliativní postup, zda jsou nějaké alternativní možnosti léčby, dále na časovou prognózu a na co se připravit do budoucna.

Vážená paní Císařová,

odhadnout časovou prognózu pacienta, kterého jsem nikdy neviděla a mám o něm jen zprostředkované a kusé informace, je hodně obtížné. Z toho, jak tatínkův stav popisujete, bych myslela, že může jít o čas v řádu týdnů či měsíců, ale jak rychle nádor poroste a kdy začne
metastazovat do dalších orgánů, vám asi nikdo povědět nedokáže. Navíc má tatínek ještě další závažné choroby a jeho celkový stav je dle všeho velmi křehký. 

Alternativních postupů léčby rakoviny lze na internetu najít nepřeberně a je jistě možno za ně utratit velké peníze, ale nemyslím si, že je to dobrá volba a že by něco z toho opravdu pomohlo. Asi spíše než na hledání zázračného prostředku k tatínkově uzdravení, bych se soustředila na co největší tatínkův komfort.

To by právě mělo být obsahem paliativní péče. Snaha o zmírnění všech nepříjemných symptomů, které nemoc může způsobovat (bolesti, nevolnosti, zvracení, úzkosti, nespavost), péče o maximální možnou fyzickou i psychickou pohodu. Tuto léčbu může řídit ošetřující onkolog, tatínkův praktický lékař nebo i lékař mobilního či lůžkového hospice.

I když nevíme, jak rychle bude rakovina postupovat, je třeba se připravit na to, že tatínkovi budou pravděpodobně ubývat síly a bude potřebovat větší a větší dopomoc od druhých. Bylo by dobré, promyslet plán, jak péči o tatínka za těchto okolností zajistit. Zda raději doma, třeba s podporou sestřiček z domácí péče nebo mobilního hospice nebo jestli spíše v nějakém lůžkovém zařízení. Samozřejmě záleží na tom, co si tatínek pro sebe přeje a jaké jsou možnosti rodiny. V pokročilé fázi nemoci již totiž často nemůže být pacient doma sám a potřebuje někoho, kdo je schopen o něj celodenně pečovat. Poradit vám v tom může, jak onkolog, tak praktický lékař Vašeho tatínka. Možná byste na příští kontrolu mohli vyrazit společně a otázky, které se Vám honí hlavou položit ošetřujícímu lékaři, který tatínka zná a pokusit se vytvořit nějaký plán péče do budoucna. Věřím, že by to tatínkovi i Vám mohlo přinést větší klid, když vše společně proberete.

Moc Vám přeji, abyste náročnou situaci v rodině zvládli co nejlépe.

S úctou

Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz