Tatínek zemřel. Je možné, aby dědické řízení proběhlo beze mne?

Odpověď na dotaz ze dne 30. 10. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den
Před 6 týdny mi umřel milovaný tatínek .Vztahy s matkou a nevlastními sourozenci jsou komplikované.Po sérii naschválu z matčiny strany jsem se uzavřela a nemám zájem o jakýkoliv kontakt.Jsem hendikepovaná a tatínek pro mě byl poslední kdo mi po smrti vlastního brášky zůstal.Teď už nemám ani jeho ,ale mám svoji rodinu manžela a syny.Jde mi o to , že vzhledem k tomu jaké máme vztahy s matkou a moc dobře si pamatuju ,jak mi od útlého dětství kladla na srdce ,že se budu muset s nevlastními sourozenci rozdělit o pozůstalost ,že oni nedostanou po tatínkovi nic ....Myslím si,že mě bude chtít matka o vše co bude možné připravit co mě zapřít . Když tatínek umřel tvrdila ,že zapsali tatínka na společný účet ,jako disponenta.Tatinek nám ,ale řekl v nemocnici ,že nikde nebyli ,on moc neuměl a nerozuměl těmto věcem . Samozřejmě matka hned v den smrti tatínka vybrala z účtu co šlo naštěstí měla denní limit a pak všude chodila a chodí a tvrdí že má účet zablokovaný . Samozřejmě je to opět její hra,aby nikdo nevěděl , že tatínka jako disponenta neuvedla .Na účet mu chodili veškeré peníze důchod a nájemné z pronájmu bytu ,který mají ve společném vlastnictví.Pohřeb a vše jsem zařizovala s manželem matka byla pouze přítomna a všude ,kde bylo třeba uváděla své kontaktní údaje .Tudíž ji už nejspíš notář kontaktoval,ohledně seznamu majetku atd .Mě ,jako jedinou vlastní dceru zatím nikdo nekontaktoval a vzhledem k tomu , že v tomto případě bude matka dělat vše pro to ,aby jsem neměla já nic ,tak ani nevím jestli ji již někdo kontaktoval.Jde mi o to jestli může proběhnout řízení bez toho aniž by jsem já jako jediná vlastní dcera věděla a díky rozporům v rodině mohla být zapřena v dědickém řízení . Omlouvám se za takový román,ale bohužel matka je taková intrikářska ,že mám pocit , že jí projde vše co si umane.Jsrm vyčerpaná ,tatínek mi nepopsatelně moc chybí a místo možnosti to , že mě opustil drobet v klidu moci přijmout neustále čelím atakům a naschválům z matky strany ,při kterých ji velice rádi pomáhají moji nevlastní sourozenci.O to víc mě to mrzí, kdyby jsem věděla ,že je tatínek měl opravdu rád a hlavně oni rádi jeho ,klidně by jsem se s nimi rozdělila .Pokud mi teda bude něco přiděleno. Bohužel ,ale vím ,že tomu tak nebylo .Hlavně poslední měsíc, který tatínek strávil v nemocnici si dost vytrpěl A dost vnímal ,že za ním ani nechtějí. Ani ho neoslovovali taťkou, proto jsem se rozhodla pozůstalost bojovat. Věřím ,že taťka by to tak chtěl. A ještě jeden dotaz v případě, že by mi připadlo nějaké dědictví a můj manžel má exekuce.Mohla by jsem o dědictví přijít ?Nebo ,když se jedná o pozůstalost pro mě ,tak na ni exekuce manžela nemůže. Popřípadě dá se nějak bránit a pozůstalost nechat přepsat třeba na naše syny vnoučata mého tatínka Myslím tím vzdát se mého dědictví v jejich prospěch.Moc děkuji za případnou odpověď a omlouvám se za chyby či překlepy, ale nemám jednu ruku a druhou mám hodně omezenou. Děkuji za pochopení a hezký zbytek dne

Sarah

Váš tatínek před krátkým časem zemřel. Byli jste si blízcí. Váš vztah s matkou a nevlastními sourozenci je komplikovaný. Píšete, že v den smrti tatínka Vaše matka vybrala peníze z bankovního účtu. Zatím Vás nekontaktoval notář kvůli dědickému řízení. Ptáte se, zda může dědické řízení proběhnout, aniž byste o tom věděla.  Váš manžel čelí exekuci. Přemýšlíte, zda se Vaše dědictví může stát součástí exekuce. 

‌Dobrý den,

vzhledem k tomu, že od úmrtí Vašeho tatínka uběhla relativně krátká doba, je možné, že notář zatím Vaši matku vůbec nekontaktoval. Až se tak stane, bude od Vaší matky notář zjišťovat, jaký je obsah dědictví, a kdo jsou dědici. Současně notář prověřuje kromě dalších také evidenci obyvatel, ze které zjistí, kdo jsou potomci zemřelého a identifikuje okruh možných dědiců.

Pokud chcete být v dědickém řízení aktivní a nečekat na zprávu od notáře, můžete notáře sama aktivně vyhledat a hlásit se o své dědické právo. Notáře pověří vedením řízení o pozůstalosti příslušný okresní soud v okresu, kde měl Váš tatínek poslední bydliště. Na soud se můžete obrátit s dotazem, který notář byl pověřen řízením o pozůstalosti a toho pak kontaktovat.

Co se týče peněz vybraných z účtu po smrti Vašeho tatínka, zde je třeba podotknout, že vše, co patřilo Vašemu tatínkovi v době jeho úmrtí, patří do pozůstalosti. Jestliže na účtu byly peníze, které prokazatelně náležely Vašemu tatínkovi, musí je ten, kdo je vybral, do pozůstalosti vrátit. V opačném případě pak tyto peníze bude ten, kdo je vybral, dlužit dědicům.

Nemusíte se obávat, že by exekutor exekučně postihl majetek získaný  v dědickém řízení. Získané dědictví je Vaším výlučným majetkem a nespadá do společného jmění manželů. Jestliže je tedy exekuce vedena pouze na Vašeho manžela, exekutor Vaše dědictví do exekuce zahrnout nemůže.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz