Tatínek se podrobil operaci, chemoterapii a ozařování pro nádor tlustého střeva. Jak je léčba účinná?
Dobrý den prosím vás chci se zeptat na prognózu mého tatínka v únoru nález nádor na tlustém střevě s metastazemi jater nasazena chemoterapie v červenci operace jater bez komplikací po 6 tydnech nasazena chemoterapie plus ozařování můžete mi říct jak léčba je účinná či ne chtěla bych vědět jak je na tom tatínek hlavně prognózu mám strach bojím se celé dny nad tím přemýšlím a neumím mu nijak pomoct
Ptáte se na prognózu Vašeho tatínka, který se léčí s karcinomem tlustého střeva. Má za sebou operaci, včetně jaterních metastáz, a nyní dostává chemoterapii a radioterapii.
Dobrý den, Ivo.
Nedokážu Vám odpovědět zcela jednoznačně. Úspěšnost léčby závisí na mnoha okolnostech. Na věku a kondici nemocného a také na typu nádoru a jeho agresivitě. Ani jednu z těchto informací nemám, a proto nemůžu možný úspěch léčby hodnotit. Vím však, že na léčbě nádoru tlustého střeva se podílí vždy tým specialistů — chirurg, internista a onkolog. Společně hodnotí nejdříve rozsah nádoru a celkový stav nemocného a podle toho zvolí intenzitu léčby. Pokud vyšetření svědčí pro to, že nemoc je v takovém stádiu, kdy se dá od léčby čekat vyléčení, nejen zpomalení nemoci, tak zvolí nejsilnější formu léčby, kterou konkrétní nemocný může unést (tzv. radikální léčba), aby byl nádor zcela potlačen a pacient nebyl léčbou ohrožen na životě. Podle Vašich informací soudím, že lékaři zhodnotili, že šance na vyléčení je vysoká, proto operovali i metastaticky postižená játra. Jaterní metastázy totiž bývají nejčastější překážkou radikální léčby, protože ne vždy jsou v takovém množství a v takové lokalizaci, aby je bylo možno odstranit. Pokud je nádor rozšířen i v jiných orgánech, tak játra neoperují, protože tím nemocného zatíží rizikem operačních komplikací, které by převýšily možný prospěch pro další průběh nemoci. Nemůžu Vám tedy říci, že se Váš tatínek s jistotou uzdraví, protože netuším, zda byla následná chemo a radioterapie zvolena jako doplněk ke zničení případných mikroskopických a nedetekovatelných metastáz, anebo proto, že i po operaci se zjistilo, že nádor dál roste. Na to se budete muset zeptat ošetřujícího lékaře Vašeho tatínka. Tam, kam chodí na kontroly, či už na chirurgii anebo na onkologii. Ve mě takto zvolený způsob léčby budí dojem velké šance na vyléčení, ale to musí zhodnotit lékař, který léčbu vede, na základě úspěchu již provedených intervencí, zcela individuálně, podle průběhu u Vašeho tatínka.
Rozumím Vaší bezmoci, kdy máte pocit, že nemůžete nic udělat, protože vše závisí na tom, jak nádor i Váš tatínek zareaguje na léčbu, kterou lékaři neordinují. Jisté však je, že Vaše přítomnost vedle tatínka a ujištění, že jste stále s ním a budete, i kdyby se léčba nedařila, je víc než kdybyste od rána do večera cokoliv konala. Teď mu nemůžete pomoct velkými činy, ale naopak. Tím, že se dokážete vedle něj zastavit a jen u něj být a otevřít se všemu, co by chtěl nebo potřeboval sdílet. Nejen vůli bojovat a zvítězit, ale i obavu, strach, bolest či smutek, které přesto, že je nemůžete svými činy vymazat, můžete je tím, že před nimi neuhnete, významně odlehčit. A to není málo.
Přeju Vám i Vašemu tatínkovi mnoho sil a mnoho společných chvil v tom náročném a vysilujícím boji.
S úctou
MUDr. Katarína Vlčková