Tatínek se léčí s rakovinou tlustého střeva, která metastazovala do jater. Doktor nabízí silnější chemoterapii. Jak jinak mohu otci pomoci?
Dobrý den, před 2 lety byl mému otci odstraněn polyp z tlustého střeva, který metasrazoval do jater. Otec od té doby podstoupil 3 cykly chemoterapii, ale bohužel teď při kontrolním vyšetření se zjistilo, že metastáze přibyly a některé se zvětšily. Doktor mi řekl, že podstoupí další cykl, ale jiného druhu chemo, který je prý "silnější". Chtěla bych se zeptat na následují : je možná nějaka alternativní léčba? Může v průběhu chemo pobírat podpůrné vitamíny( jaké byste mi doporučila) ? Může brát ostropestřec mariánský v příběhu léčby? Jakou životosprávu by měl dodržovat, myslím tím speciální jídelníček? Jaká je prognóza, jak dlouho tady může být a jaká je šance, že tento druh chemo bude účinný a šíření se zastaví? Nebo existuje nějaký způsob , jak bych mohla svému otci pomocí? Za každou radu budu ráda. Děkuji moc.
Váš tatínek se dva roky léčí s rakovinou tlustého střeva, která metastazovala do jater. Podstoupil tři cykly chemoterapie, která však bohužel nezabránila dalšímu postupu nemoci. Protože se metastázy zvětšily a je jich víc, ošetřující onkolog navrhuje změnu chemoterapie, která by měla být silnější, aby zastavila další postup nemoci.
Dobrý den,
máte několik otázek, na které se budu snažit postupně odpovědět:
Ptáte se, zda je možná alternativní léčba. To velmi záleží, co byste od ní čekala. Pokud jde o snahu zpomalit postup nemoci, tak já osobně nevím o ničem, co by bylo účinnější než onkologická léčba. Na druhou stranu by bylo dobré od ošetřujícího onkologa zjistit, jaký výsledek lze od nové chemoterapie očekávat. Co může tatínek získat a za jakou cenu. Protože ve stádiu, kdy rakovina postupuje v játrech navzdory léčbě, není možné ani další chemoterapií nemoc vyléčit. Chemoterapie může dát trochu času navíc oproti situaci, kdyby se již další léčba nepodala, ale ten výsledek závisí na mnoha věcech. Na tom, jak samotná chemoterapie nemocného oslabí, jaké přinese nežádoucí účinky, jaké má nemocný rezervy a jak moc agresivní nemoc je. Pokud myslíte tím alternativním cokoliv jiného než chemoterapii, protože by tatínek nechtěl podstupovat riziko jejich nežádoucích účinků nebo by ho chemoterapie příliš
vyčerpávala, tak alternativou je léčba zaměřena na komfort, takzvaná symptomatická paliativní péče, kdy se zaměřujeme na tišení obtěžujících příznaků nemoci, bez ambice zastavit její postup. Určitě existují možnosti „alternativní“ terapie s cílem uzdravit nemocného, či prodloužit jeho život. A je jich více druhů. Těm ale bohužel nerozumím a ani u svých pacientů nemám s ničím pozitivní zkušenost.
Může v průběhu chemoterapie užívat vitamíny? To jistě může, bude fajn, když vše, co budete chtít tatínkovi dát, proberete i s ošetřujícím lékařem, ale vitamíny mohou pomoct k větší odolnosti vůči infekcím, kterými jsou pacienti na chemoterapii
ohroženi.
Může brát ostropestřec mariánský v příběhu léčby? Může, dost často jej pacienti užívají s cílem posílit činnost jater. Od určitého stupně onemocnění jater však jeho efekt mizí.
Jakou životosprávu by měl dodržovat? Nemyslím si, že by měl mít speciální jídelníček. Obecně je fajn mít stravu bohatou na vitamíny a bílkoviny, pokud ji snese.
Při postižení jater metastázami se totiž mění výkonnost našeho metabolismu, nedokážeme stravu zpracovat ve svůj prospěch tak, jako dosud, ztrácíme schopnost budovat tělesnou hmotu, a proto netolerujeme některé jídla bohatá na živiny. Je zapotřebí se řídit tím, co tatínek snese, na co má chuť, co ochotně sní. Nabízet mu, ale nenutit. Dost často při onemocnění jater mizí chuť na maso, protože je pro nemocného špatně stravitelné. Ideální jsou vývary a jednoduchá jídla. Někdo rád sladké, někdo spíše slané. Někomu chutnají přípravky umělé výživy – pitíčka nabitá živinami a energií (Nutridrink, Fresubin aj.) Pokud chutnají, tak je to dobrý zdroj živin. Pokud je po nich těžko, není dobré je nutit. Měl by hodně odpočívat, vyhovět si, když na něj padne únava.
Jaká je prognóza, jak dlouho tady může být a jaká je šance, že tento druh chemo bude účinný a šíření se zastaví? Jak jsem psala, pokud je v játrech více metastáz a po chemoterapii se jejich počet zvětšuje, není možné nemoc vyléčit. Jak rychle bude nemoc pokračovat, než tatínka zcela vyčerpá, nedokážu říct. To záleží na tom, jak bude další chemoterapii snášet, jak na ni bude nádor reagovat, kolik síly tatínek má, jaké má rezervy, jaké má další nemoci, kolik mu je let, jak je psychicky naladěný. Na prognózu se ptejte ošetřujícího onkologa. Může se měnit podle toho, jak se bude měnit stav tatínka, proto se neváhejte ptát klidně opakovaně, pokud je to pro vás důležité.
Existuje nějaký způsob, jak můžete svému otci pomocí? Pomoci mu můžete tím, že k němu budete otevřená, že budete respektovat to, co on zvládne, co si přeje. Že budete naslouchat tomu, jak on vnímá svou situaci a budete ochotna s ním nést i to, že slábne a nemá sílu „bojovat“. Samozřejmě, dokud má síly dost a je odhodlaný k další léčbě, tak je fajn ho podpořit. To nám většinou jde dobře. Dost často nám jde hůř nechat našeho blízkého mluvit o tom, čeho se obává a ptát se na to, co by mu pomohlo, pokud by nastala situace, ze které má strach. Nemocným však často pomáhá mít plán na „horší“ časy. Je pro ně často důležité, že mají parťáka i pro situaci, kdy nebude dobře. Že mají někoho, kdo ho vyslechne a bere vážně to, jak se cítí. Je těžké od smutných témat neutíkat. Co se týká praktické pomoci, tak to, co může pomoct, nedokáže vymyslet nikdo jiný než nemocný. Ptejte se tatínka, o čem přemýšlí, co potřebuje a co by rád. A co se týká konkrétní stravy a léků, na to se ptejte ošetřujícího lékaře, Avšak s respektem k tomu, zda i tatínek to, co nabízí lékař,
považuje za něco, co pro něj dobré.
Omlouvám se za dlouhou odpověď, otázek bylo hodně a je těžké radit, když tatínka neznám. Věřím, že společně nejdete cestu pro něj nejsnesitelnější. Je vidět, že Vám na tatínkovi moc záleží, a to je pro něj tím nejlepším lékem. Vaše laskavá péče o jeho dobro.
S úctou
Katarína Vlčková