Tatínek měl bronchitidu, pak i zápal plic, napojili ho na ventilaci. Zanedbali něco? Na co zemřel?

Odpověď na dotaz ze dne 3. 12. 2016 zobrazit původní dotaz

Dobry den chtela sem se zeptat muj tatinek mel borchiditydu uz ve 3 az 4 stadiju ale prosel si hodne nemocnicemi i laznema nic mu nepomohlo nikdo si nevedel rady a no konec nam ho daly na LDN a tam si polezel asi zhruba 10 dni kazdy den sme ho nastevovali a ten desaty den ho prevezli na aro a tam sme se dozvedeli celou pravdu ze ho prevezli bez vedomi a ze to bylo velice zanedbany takze mel do toho zapal plic tak ho museli dat na plicni ventilaci a druhy den mu natikaly ruce a nepracovaly tak organy jak meli po osmi dnech nam zavolaly ze tata umrel ale bohuzel nevime na co nebo jestli ho odpojili od pristroju dekuji za odpoved

jana

Vážená paní Jano,

Váš tatínek měl vážně nemocné plíce — chronickou bronchitidu v pokročilé fázi. Je to skutečně onemocnění, u kterého dnešní medicína nabízí léčení komplikací a zpomalování postupu onemocnění, ale nelze ji vyléčit. Toto onemocnění vede k opakovaným a závažným zápalům plic a zápal plic může být tím konečným onemocněním, které povede k úmrtí pacienta. Ani nejmodernější antibiotika, podpora selhávajících orgánů včetně umělé plicní ventilace, nejsou schopny toto v určitou chvíli zvrátit. Ptáte se, jak vlastně tatínek zemřel. Na tuto otázku vám nemohu odpovědět, protože nemám jiné informace než vy. Obvykle ale dojde k selhání dalších orgánů a orgánových systémů a paciet zemře na takzvané kardiorespirační selhání, kdy dojde k poruše srdečního rytmu, která již není nijak ovlivnitelná. Kromě toho může dojít k tak závažnému postižení plic, že přestane fungovat výměna kyslíku mezi vdechovanou směsí a krví. Tito nemocní mají hlubokou poruchu vědomí a zemřou vlastně ve spánku.

Odpojení od přístrojů lze provést v nejlepším zájmu pacienta tam, kde je zřejmé, že léčba nepovede k vyléčení nebo návratu původního stavu zdraví a je zřejmé, že léčba nemocného zatěžuje a ohrožuje tak závažnými komplikacemi a přináší mu takové utrpení, že není přijatelné, aby byl takové léčbě podrobován s jediným cílem prodloužení života za jakoukoli cenu a v jakékoli kvalitě. I případné odpojování od přístrojů probíhá za přísné kontroly pacientova utrpení, pacienti jsou opět v hlubokém spánku a v tomto spánku klidně zemřou.

Ať již byl průběh tatínkovy nemoci jakýkoli, věřím, že zemřel v klidu, bez výrazného utrpení a vlastně ve spánku.

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz