Tatínek má rakovinu slinivky, odmítl léčbu. Může chemoterapie působit bolestivější průběh?

Odpověď na dotaz ze dne 29. 4. 2017 zobrazit původní dotaz

Dobrý den
Můj tatínek má před 3 měsíci diagnostikovanou rakovinu slinivky břišní - T4N1M0. Odmítnul jakoukoliv léčbu a podepsal revers. Má názor, že nechce zbytek života přežít ale prožít a že nechce chemoterapií ničit další zdravé orgány a přinášet si tím další komplikace a bolesti. Je pravdou, jak jsem někde četla, že neléčená rakovina slinivky nebolí tolik, jako léčená v důsledku chemoterapií? Údajně jsou právě chemoterapie hlavní příčinou bolestí a komplikací. Tatínek zatím žádné bolesti nemá, jen ho občas trochu bolí záda, ale na to mu občas pomáhá na noc Veral. Jinak se cítí v pořádku, stěžuje si jen na pomalu postupující a zvětšující se únavu. Ale jinak jí vše bez omezení, dokonce přibral 5 kg, spí celou noc, občas stále pracuje. Nejde mu o čas, ví, že je již poměrně omezený, ale jde mu o to, aby odešel v klidu a bez bolestí. Co si o tom myslíte?

Jindra

Vašemu tatínkovi lékaři před 3 měsíci zjistili rakovinu slinivky, tatínek odmítl onkologickou léčbu, daří se mu docela dobře, netrápí ho výrazné bolesti, stěžuje si pouze na únavu. Vy se ptáte na můj názor stran jeho rozhodnutí nepodstupovat chemoterapii.

Milá Jindro,

podle toho, co píšete, myslím, že se Váš tatínek rozhodl naprosto uváženě a rozumně, na základě informací poskytnutých mu lékaři a dle toho, co je pro něj podstatné a jeho volba je zcela v pořádku.

Chemoterapie nemá u pokročilého karcinomu slinivky rozhodně potenciál nemoc vyléčit, dá se pouze prodloužit průměrná doba přežití, ale i to pouze v řádu několika málo měsíců, nikoliv let. To je však často vyváženo snížením kvality života, častějším pobýváním ve zdravotnických zařízeních, někdy nevolnostmi a zvracením, někdy výraznou únavou a dalšími možnými komplikacemi.

To že onkologicky léčení pacienti mají větší bolesti než neléčení asi pravda není, ale stává se, že některý nemocný i s velmi pokročilým nálezem si na bolest nestěžuje a jiný pacient se stejným typem nádoru bolesti má. Co všechno se na tom podílí, úplně přesně nevíme. Určitě však i psychika — v tomto ohledu je pro tatínka rozhodně dobře, že může být doma, věnovat se tomu, co ho těší a co má pro něj smysl. Rozhodně kdyby se bolesti v budoucnu zhoršily, dají se v naprosté většině případů pomocí medikace držet pod kontrolou, není potřeba trpět.

Oproti tomu s postupující slabostí a únavou je nutné do budoucna počítat, tomu se léky příliš zabránit nedá a je rozumné režim a plány přizpůsobit tomu, na co síly nemocného stačí. Většina pacientů potřebuje v průběhu nemoci stále větší pomoc druhých, často v závěru života je člověk úplně upoután na lůžko a jeho stav vyžaduje celodenní péči. Přestože se to možná tatínka bude týkat až za delší čas, je dobře promyslet dopředu možnosti, jak tuto péči zorganizovat.

Určitě si však nemusíte vyčítat, že tatínek nevyzkoušel úplně všechno, co mohl, myslím, že to má velmi srovnané a je správné jeho rozhodnutí a priority respektovat. Velmi Vám všem přeji, aby měl ještě tatínek čas dokončit, co potřebuje, a aby odešel tak, jak si přeje, v klidu a bez bolestí.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz