Tatínek má rakovinu jícnu. Je vhodná domácí péče?
Dobrý den,Tatinkovi v prosinci diagnostikovali rakovinu jicnu.Minulý týden byl na operaci a nyní má Stent.Bohužel nám ale lékař zdělil,že má metastáze na plicích a kostech,zavodňuje se mu břicho a plíce.A zbývající čas je v řádech měsíců.Je vhodná domácí péče? Mám strach,že si nebudu umět poradit
Váš tatínek má nově zjištěné nádorové onemocnění jícnu, které se bohužel rozšířilo i dále do těla. Protinádorová léčba není možná, lékaři hovoří o měsících života. Ptáte se na možnosti péče v domácím prostředí, ze které máte obavy.
Dobrý den,
ráda bych nejdřív ocenila vaši snahu tatínkovi v této situaci pomoci. Péče v domácím prostředí jistě není jednoduchá, velká část péče leží na blízkých pacienta, ale možnosti jak pomoci a ulevit je dnes celá řada.
Z pohledu lékaře je jen velmi málo situací, které by v podobné chvíli bránily péči doma. Za zásadní považuji vše společně probrat a promyslet. Pokusit se odpovědět na otázku jaký je cíl takové péče, jaká přání a potřeby má tatínek a jaké vy a další blízcí. Existuje řada postupů, které péči doma výrazně usnadní — od pomoci praktického lékaře, který může přijít v ordinační době za tatínkem domů, přes sestry domácí péče, které mohou kontrolovat zdravotní stav tatínka, provádět základní ošetřovatelské úkony, dohlížet na léky apod., přes pečovatelské služby k pomoci například s hygienou, koupelí, jídlem atd. až po možnost zapůjčit si nejrůznější pomůcky jako polohovací lůžko s protiproleženinovou matrací, WC křeslo k lůžku atd. Na řadě míst ČR jsou již dnes také dostupné služby tzv. domácího hospice, který často vše výše uvedené poskytuje — lékař se sestrou jsou dostupní k telefonické i osobní návštěvě 24 hodin denně 7 dní v týdnu a jejich cílem je doprovodit nemocného v závěru života v domácím prostředí a pokud si to nemocný a rodina přejí, tak také vyhnout se zbytečným převozům do nemocnice.
V adresáři služeb najdete mapku s poskytovateli uvedených služeb podle místa, kde by péče o tatínka probíhala.
Pomoci v začátku vám může ambulance paliativní medicíny (na výše uvedeném odkazu, najdete i ty), kde s vámi a tatínkem vše potřebné proberou, zjistí vaše možnosti a očekávání a podle toho vám pomohou zvolit nejlepší model péče.
A ještě zmíním možnost tak zvaného dlouhodobého ošetřovného — obdoba “ošetřovačky”, kterou využívají rodiče malých nemocných dětí. U dospělých lze čerpat na jednu pečující osobu až 3 měsíce za rok. A dále příspěvek na péči, který pomůže řadu potřebných služeb hradit.
A kdyby se ukázalo, že z jakýchkoli důvodů je péče doma náročnější, než je pro vás možné zvládnout, existují odlehčovací (respitní) pobyty a lůžkové hospice, které jsou nepochybně dobrou volbou pro nemocné, jako je váš tatínek.
Snad vám moje odpověď pomůže se zorientovat a naplánovat nejlepší možný postup.
S pozdravem,
Irena Závadová