Tatínek má pokročilou rakovinu plic. Kolik má asi času a jak připravit svého malého syna na to, že zemře?

Odpověď na dotaz ze dne 7. 11. 2018 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
před třemi týdny mému tatínkovi ( 80 let ) velmi náhle a nečekaně diagnostikovali rakovinu . Přišlo se na to tak, že jsme mysleli, že prodělal mrtvičku, protože se 3 týdny před diagnózou začal chovat divně, zhubl 13 kg za ty 3 týdny a pořád spal. Což bylo opravdu zvláštní protože ještě v létě zvedal sto kilové kameny, štípal dříví a byl to chlap plný zdraví a kondice. Bohužel jsme se dozvěděli, že důvod není mrtvička, ale rakovina plic ( primární nádor - tumor plic 1 . sin. dolní lalok - myslím cca 5x7cm, dále metastazující nádory v hlavě, celkem 9 v podstatě všude i mozečku, proto to divné chování, divná chůze apod. měl otok mozku, dále 3 nádory v játrech a 1 v nadledvince ). Pro nás naprosto zdrcující zpráva, protože to nikdo nečekal. Tatínek ležel týden na neurologii, po týdnu jsme si ho vzali domu. Teď je tedy 14 dní již doma, má za sebou 8 ozařování během 14 dní, poslední ozáření bylo před 6ti dny. Veškeré ozáření se týkalo pouze těch nádorů v hlavě - paliativně, co se týká primárního nádoru v plicích a těch ostatních tak tam ozáření lékaři ani nezahájili a není v plánu ani operace. Tatínek má ještě v medikaci kortikoidy na ten otok v mozku s tím, že se postupně budou kortikoidy ubírat. V tuto chvíli hlavně leží a spí, ale když je probuzený tak si trochu čte, dívá se na TV, dobře jí - až nás to překvapuje, protože toho sní opravdu hodně, díky bohu. I si s námi povídá, směje se ..., ale pak se velmi rychle unaví a já si tak říkám jak tady dlouho s námi bude, jaká je prognóza. Vůbec netuším, když jsem se ptala lékařů, tak smutně pokývali hlavou, s tím, že na to odpovědět neumí.
Je alespoň nějaký odhad? Kolik času tatínkovi i nám s ním zbývá? Zařídili jsme během těch pár dní vše co se dalo, pečovatelky, příští týden k nám začne jezdit domácí hospic, já s bratrem se u tatínka a maminky střídáme co to jde, protože samozřejmě maminka tuto situaci těžce zvládá a ještě k tomu má roztroušenou sklerózu. Tak bych se chtěla, pokud to jen trochu půjde připravit na ten fakt, že tady tatínek nebude a za jak dlouho to tak může být? Strašně moc bych si přála s ním alespoň ještě jednou strávit vánoce a i připravit svého ani ne desetiletého syna na tuhle situaci pokud to jenom trochu jde.

Moc děkuji za odpověď.

Hezké dny.
Irena Uhlířová

Irena Uhlířová

Ptáte se, jak dlouho může váš tatínek žít s pokročilým nádorem plic s mnohočetným metastatickým postižením mozku, jater a nadledvin. Onemocnění se projevilo náhle a stav vašeho tatínka se dramaticky rychle zhoršil, zejména v důsledku výpadku mozkových funkcí. Absolvoval paliativní radioterapii mozku, léčba ložisek v ostatních orgánech nebyla zahájena.

Dobrý den, paní Ireno,

situace, kterou popisujete, je skutečně vážná a pro Vás všechny velmi tíživá. Obdivuji Váš aktivní a láskyplný přístup, že jste zvládla tolik věcí zařídit, aby Váš tatínek mohl být doma a abyste mohli plně využít čas, který spolu máte. Určitě je správné, že při tak pokročilém stavu lékaři nezatížili tatínka zbytečně agresivní léčbou, která by ho vyčerpala a připravila by vás o společné chvíle. Co se týká vymezení toho času, je velmi těžké vyslovit jakékoliv číslo. Obzvlášť takto na dálku, když jsem Vašeho tatínka neviděla. Dle statistik se nemocní, kteří mají nádor natolik rozšířený do jiných životně důležitých orgánů, že jim není možné poskytnout intenzivní onkologickou léčbu, dožívají řádově týdny. Tedy teoreticky byste Vánoce mohli stihnout, ale není to vůbec jisté. Při mozkových metastázách se stav může zhoršit nárazově, zlomově a nečekaně. Radioterapie jistě mohla udělat velký kus práce. Její efekt nastupuje přibližně po 3 týdnech, takže předpokládám, že ošetřující onkolog zhodnotil, že má šanci se efektu dožít. Pokud se stav bude vyvíjet alespoň trochu příznivě, tak díky radioterapii můžete přijít několik lepších týdnů, kdy by se mohl tatínek zlepšit psychicky i motoricky. Všechno, o čem píšu, má mnoho podmínek a je ovlivněno mnoha faktory.

Ale jestli jsem to správně pochopila, chtěla byste hlavně vědět, jestli můžete počítat se společnými Vánocemi a jestli je ten správný čas na to, promluvit si se synem o tom, že dědeček umírá. Vzhledem k tomu, že v tuto chvíli je v životě vašeho tatínka spousta nejistot, tak bych vás chtěla podpořit v tom, hledat sváteční a společné chvíle každý den. Nečekejte na Vánoce, a pokud Vás napadá cokoliv důležitého, nebo cokoliv krásného, co byste s tatínkem ráda prožila, neodkládejte to. Využijte každou chvilku, kdy jste spolu.

To stejné platí pro Vašeho syna. Nemyslím si, že by byla za měsíc, nebo kdykoli jindy, lepší příležitost vysvětlit mu, co se děje. Jestli je s dědečkem často, on sám ví, že se děje něco vážného a čím víc tomu bude rozumět, i tomu smutnému, tím větší šanci bude mít se s tím vyrovnat. Na to, že tatínek zemře, sebe ani svou rodinu nikdy dost dobře nepřipravíte. Ale vědomí, že se to může stát brzy, může pomoct v tom, aby byl každý den využit jako dar, kdy máte šanci říct nebo udělat to, co je pro vás všechny důležité. Vím, že není vůbec jednoduché začít s dětmi o tak těžkých a smutných věcech mluvit. Možná by Vám pomohla některá z publikací, které vyšly v našem nakladatelství. Konkrétně knížka “Když dinosaurům někdo umře” Vám může pomoct začít se synem o tomto tématu mluvit.

Je moc dobře, že máte zajištěný mobilní hospic, který pomůže nejen s tatínkovým fyzickým stavem, ale budete oporou i pro Vás a pro maminku. Také budete mít možnost se zdravotníky probrat právě to, jestli se čas krátí. Zkušené sestry i lékaři dokáží podle průběhu odhadnout poslední dny.

Moc mě mrzí, že pro Vás nemám lepší zprávy, ale věřím tomu, že s Vaším citlivým přístupem dokážete být pro Vašeho tatínka i celou rodinu v těchto těžkých chvílích oporou. Vám moc přeju, abyste na to nebyla sama a abyste se i Vy mohla a dokázala o někoho opřít.

S úctou,

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz