Tatínek má počínající demenci. Jak do budoucna řešit omezení svéprávnosti nebo jiná opatření?

Odpověď na dotaz ze dne 4. 3. 2024 zobrazit původní dotaz

Máme tatínka a chceme se zeptat jak postupovat do budoucna. Táta začíná občas zapomínat, doktorka říká, že to bude zřejmě počínající demence. Tak nám řekla, že bychom měli co nejdřív - dokud s ním je řeč, přemýšlet o zbavení svéprávnosti. Že je pak těžké umístění do zařízení, když s ním pacient nesouhlasí a že v posledním stadiu demence je často umístění nutné, že bysme to doma nezvládli. Zatím to není nijak vážné, většinu času se domluvíme a zatím se o sebe jakžtakž i postará sám. Tátu nikam dát nechceme, ale kdyby začal odcházet z bytu sám a třeba se ztratil, to by mohlo být nebezpečné. Podle čeho poznáme, že by bylo dobré tátu zbavit svéprávnosti?

Radka Procházková
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Váš tatínek má zřejmě počínající demenci. Doktorka Vám doporučila začít řešit omezení svéprávnosti nebo jiná právní opatření k podpoře při právních jednáních. Zejména pro případ, pokud by bylo potřeba řešit umístění do zařízení, když by byla péče v domácím prostředí už nezvladatelná. Zatím to není nijak vážné, ale ptáte se jak postupovat do budoucna.

Dobrý den,

současné zákony již neumožňují, aby byl člověk zcela zbaven svéprávnosti. Člověka lze ve svéprávnosti pouze omezit v právních jednáních, které kvůli duševní poruše sám nezvládne. Zákon také upravuje některá mírnější opatření, která mohou lidem s duševní poruchou pomoci, aniž by se omezila jejich svéprávnost. Důležité je také komunikovat s tatínkem, jestli si přeje být v budoucnu umístěn v specializovaném zařízení, nebo jestli chce zůstat v domácím prostředí.

Kdy je potřeba člověku s diagnostikovanou demencí zajistit pomoc v právních jednáních, obvykle poznají rodinní příslušníci a ošetřující lékaři, když se u člověka začnou projevovat příznaky zmatení či zapomínání. Obecně je ale vhodné nečekat až do nástupu závažnějších příznaků.

O opatřeních k podpoře při právních jednáních pak rozhoduje soud na návrh. Váš tatínek může například k soudu podat návrh, aby mu byl jmenován opatrovník z rodiny, který bude udělovat souhlas s jeho hospitalizací či spravovat jeho jmění.

Váš tatínek rovněž může sepsat tzv. předběžné prohlášení, ve kterém vyjádří, jaká jsou jeho přání pro budoucí situace, kdy již nebude způsobilý rozhodovat sám, nebo dříve vyslovené přání, ve kterém může pro případ své budoucí nezpůsobilosti udělit souhlas či nesouhlas s poskytnutím zdravotních služeb.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz