Tatínek je v kritickém stavu, prý se už ze spánku neprobere. Co prožívá? Slyší nás?
Dobrý den chtěla jsem se zeptat máme tatínka v kritickém stavu v Českém Brodě v Ochribu prodělal krvacení z plic a zjistili mu rakovinu plic byl 17 minut bez kysliku nyní leží a říkají že je poškozená mozková kůra nevím co to znamená říkají že se už nikdy neprobere že je v hlubokém spánku je mu 71 let nevím jak dlouho to ještě může trvat a co tatínek prožívá jestli nás slyši nebo ne díky za odpověd s pozdravem Machová
Váš tatínek je v kritickém stavu po krvácení z plic a má také nově zjištěn nádor na plicích. Ptáte se, co znamená, když lékaři říkají, že má poškozenu mozkovou kůru a že se již neprobudí. Ráda byste věděla, zda tatínek slyší a co prožívá.
Vážená paní Machová,
nejsem schopna vám dát konkrétní odpověď, protože pochopitelně tatínkův zdravotní stav neznám. Tedy obecně tatínek se věkem blíží průměrnému věku dožití mužů v naší republice, má velmi závažné onemocnění — zhoubný nádor plic — a prodělal akutní komplikaci, která pravděpodobně vedla k nedokrvení mozkové kůry. Ta je velmi citlivá i na sebemenší nedostatek kyslíku a velmi rychle může dojít k jejímu nevratnému poškození. Pokud se lékaři domnívají, že se tatínek již neprobere, může to skutečně bohužel znamenat, že nedostatek kyslíku byl kritický a tatínkův život je plně závislý na přístrojové podpoře. Zároveň to také znamená, že naděje na návrat do stavu, ve kterém byl tatínek před krvácivou komplikací, je vysoce nepravděpodobný a naděje na plnohodnotný a nezávislý život minimální.
Co tatínek může prožívat si netroufám odhadovat. Obvykle jsou tito nemocní pod vlivem léků tlumících činnost mozku tak, aby pokud možno netrpěli a jejich organismus byl v co možná nejklidovějším stavu. Záleží tedy na míře tlumení léky — je-li jejich hladina nízká, může tatínek slyšet a vnímat vaši přítomnost. Opět ale závisí na míře a rozsahu poškození mozku. I tak se k těmto nemocným chováme, jako by nás plně vnímali. Mluvíme na ně, oslovujeme je, hladíme, vyprávíme.
Přeji vám hodně sil a odvahy.
MUDr. Irena Závadová