Syn trpí bipolární poruchou. Nedokáže hospodařit s penězi. Mám další dva zdravé syny. Jde sepsat dědictví, aby mu vypláceli rentu?

Odpověď na dotaz ze dne 27. 1. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý večer,
Mám 40 letého syna, který trpí bipolární poruchou. Mám další dva mladší syny a ty jsou zdravý.
Jak sepsat dědictví synů, když ten nejstarší syn neudrží korunu a okamžitě si naseka dluhy. Jde do závěti napsat, aby dostával rentu? Synové by mu ji vypláceli dle smlouvy ? Je to tak prosím mozne?
Nebo jak postupovat?
Dekuji

Lenks
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Máte 40letého syna, který trpí bipolární poruchou. Píšete, že neudrží korunu a okamžitě vytváří dluhy. Máte další dva zdravé syny. Ptáte se, jestli můžete napsat do závěti, aby mu jeho bratři vypláceli rentu. Zajímá Vás, jak postupovat.

Dobrý den,

výplata pozůstalosti ve splátkách není obvyklým postupem a zákon tuto možnost ani výslovně neupravuje. Na druhou stranu ji ani výslovně nezakazuje, proto by její sjednání mělo být považováno za platné.

Pro tyto účely doporučuji místo závěti sepsat s dědici dědickou smlouvu. Dědická smlouva je dvoustranné nebo vícestranné ujednání zůstavitele s dědici, ve kterém si strany upraví vzájemná práva a povinnosti při rozdělení dědictví v případě smrti zůstavitele. Vzhledem k tomu, že se jedná o vzájemnou dohodu, a nikoliv pouze o jednostranné právní jednání, lze v ní lépe upravit a později uplatňovat různé modifikace dědického práva. V dohodě si tak můžete přesně upravit postup, jakým by Vaši synové vypláceli nejstaršímu synovi jeho podíl z dědictví, či jaké podíly každému ze synů připadnou. Váš třetí syn by ve smlouvě zároveň vyjádřil souhlas s tím, aby mu dědictví takto bylo vypláceno. Aby byla dědická smlouva platná, je nutné ji uzavřít formou notářského zápisu. Všechny osoby, které smlouvu uzavřou, musí být zároveň zletilé a svéprávné.

Alternativním řešením by mohlo být vytvoření svěřenského fondu, ze kterého by se následně zvoleným osobám mohla vyplácet pravidelná renta.

Velmi bych doporučovala možné alternativy zkonzultovat s advokátem nebo notářem, podrobněji Vám vysvětlí jednotlivé možnosti.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz