Syn kamarádky má rakovinu a zjistili mu metastázu. Jaká bude teď péče? Jak být kamarádce nablízku?
Dobrý den. Naše nejlepší kamarádka má syna, který trpí rakovinou. Vždy se z toho nějak dostal a bylo to v pohodě. Bohužel včera byl na CT plic a zjistili mu velkou metastázu pod hrudním košem. Jenže včera už je poslali domů a prý, ať si koupí morfinové náplasti na bolest. V nemocnici za nimi přišli nějaké skupiny poslední provázení. To znamená, že léčbu ukončili? Že ho nebudou operovat? ... jak být na blízku kamarádce a synovi? .. nikdy jsem u takové situace nebyl. Děkuji
Synovi vaší kamarádky zjistili metastázu, doporučili léčbu bolesti a spolupráci s paliativním týmem. Ptáte se, jak bude péče nyní pokračovat a jak můžete kamarádce pomoci.
Vážený Dominiku,
oceňuji Vaši snahu být své kamarádce a jejímu synovi oporou v tak nelehké situaci.
Jelikož nemám bližší informace o věku syna kamarádky, typu nádoru, rozsahu onemocnění a předchozí léčbě, pokusím se odpovědět alespoň obecně. Pokud nádorové onemocnění nereaguje na dosavadní léčbu a dále se rozšiřuje, znamená pokračování v další léčbě nebo podstupování chirurgických zákroků, mnohdy jen další trápení pro pacienty, bez vyhlídky na uzdravení. V takových chvílích je nejdůležitější léčba průvodních příznaků onemocnění, jako můžou být bolesti, dušnost, nevolnost apod. Péče zaměřující se na pacienty s nevyléčitelnou nemocí se nazývá paliativní péče.
Z Vašeho dotazu vyznívá, že za hospitalizace již byl syn kamarádky v kontaktu s nemocničním paliativním týmem — jedná se o multidisciplinární tým, který se zaměřuje na léčbu příznaků u nevyléčitelného onemocnění a péče tohoto týmu je zaměřena celistvě na všechny potřeby člověka a jeho nejbližších (myšleno jak na tělesnou stránku, tak na psychosociální a duchovní potřeby).
S ohledem na Vaše otázky a pochopitelnou nejistotu v takovéto situaci, bych Vaší kamarádce a jejímu synovi velmi doporučila se znovu obrátit na nemocniční paliativní tým nebo ošetřujícího onkologa a probrat s nimi do detailů další vývoj onemocnění, probrat jednotlivé možnosti léčby příznaků a zformulovat společně reálný budoucí plán péče, který bude ve shodě s tím, co si sám nemocný a jeho blízcí přejí. Velmi důležité je vědět, co o nemoci ví sám nemocný, jak jí rozumí a co by si přál on sám. Nabídka otevřeného rozhovoru může umožnit nemocnému nebýt sám se svými obavami. Někteří nemocní s nevyléčitelným onemocněním jsou rádi doma, někteří raději volí přesun do některého ze zdravotnických zařízeních. I s tímto plánováním dalších kroků by Vám paliativní tým měl být nápomocný.
Dále je také potřeba formulovat, kdo bude dál organizovat péči a předepisovat medikaci — právě Vámi zmíněné opiátové náplasti nejsou volně prodejné a preskripce je v režii praktika, onkologa nebo právě paliatra.
Z toho co píšete nevím, jaké služby jsou ve Vašem okolí dostupné. Pokud byste vy, nebo kamarádka, měli zájem se o možných dalších krocích, o dostupných službách nebo možnostech péče pobavit více podrobně, můžete také zavolat do poradny Cesty domů v konzultačních hodinách.
Ještě jednou upřímně obdivuji Vaše odhodlání a odvahu pomoci své kamarádce a jejímu synovi v této situaci a přeji vám všem mnoho sil.
S pozdravem
MUDr. Tereza Hrablíková