Švagr minulý měsíc zemřel, můj bývalý manžel - jeho bratr, spáchal sebevraždu. Jak dědu psychicky podpořit?
Dobrý den, minulý měsíc yemřel můj švagr a poté jeho bratr, můj bývalý manžel, spáchal sebevraždu. O jejich otce, je mu přes 80 let, se starám já, ačkoli jsme se deset let témař neviděli. Máme dobré vztahy. Děda byl v nemocnici 6 týdnů, teď se mi podařio získat pro něj místo v domově pro seniory. Je natom psychicky moc špatně, nemluví, přestal chodit, nejí. Já ho utěšit moc nemůžu, jsem z toho všeho taky na dně a rozhodně nemám na to s ním o tom mluvit, brečím i když tohle píšu. Existuje nějaká služba psychoterapie pro toho dědu, nebo kdo by mu mohl pomoct? Děkuji.
Obracíte se na nás s dotazem, kdo by mohl nabídnout psychoterapeutickou podporu Vašemu bývalému tchánovi, který ztratil oba syny. Píšete, že o něj pečujete.
Vážená paní Pavlo,
vážím si péče, kterou, jak sama píšete, dědovi poskytujete, a že hledáte pomoc, kterou potřebuje. Nevím, v jakém místě pomoc hledáte, ale ideální by bylo, kdyby terapeutická pomoc dorazila až domů. V Praze takovou možnost nabízí Krása pomoci. Další varianta je využít např. krizovou linku pro seniory. Tyto linky jsou bezplatné a pro celou ČR. Lze na ně tedy volat z pohodlí domova.
Píšete, že i Vy sama jste z celé situace na dně. Zažít více ztrát v krátké době od sebe a také ztratit někoho, kdo Vám byl tak blízký a rozhodl se sám život ukončit, je opravdu velmi těžké. Ráda bych Vás tedy podpořila, abyste našla pomoc i sama pro sebe. Můžete využít pomoc klinického psychologa, jehož pomoc je hrazena pojišťovnou nebo můžete hledat i soukromé psychoterapeuty, kteří mají kratší čekací lhůty, ale konzultace klient musí uhradit sám. Existují i krizové linky pro dospělé, takže telefonickou pomoc můžete rovněž využít i Vy.
Pokud byste potřebovala více informací ohledně péče, můžete využít nejen poradnu Cesty domů, ale také například bezplatnou linku Pečuj doma.
S přáním síly do dalších dní
Sára Balabánová