Starám se o zcela ležící maminku, která už nekomunikuje a trpí defekty na kůži. Jsem na péči sama, cítím se vyčerpaná a už si moc nevěřím. Kdo by mohl pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 9. 2. 2016 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, pečuji čtvrtým rokem o svou ležící maminku a mám pocit, že už to nezvládnu.
Nemluví, nevnímá jen jí rozmixované věci. Nejhorší je, že se jí neustále strhává kůže. Má několik míst na všech končetinách. Bércové vředy jsem zvládala, ale tyto rány se nehojí. Zmodrá kůže nafoukne se jako puchýř a pak to praskne . Večer sem jí převázala a ted ráno byla celá postel mokrá jak z toho teče voda. Mamince je 93 let a vlastně žádnou nemoc nemá ani žádné léky nebere. Paní doktorka mi říká, že se mám připravit na její konec. Vím, že už mi nikdo nepomůže, ale její rány na těle mi strašně bolí a mám pocit, že to správně neošetřuji.Paní doktorka mi neustále říká, že jsem jak zdravotní sestra, ale já už si nevěřím.
Vlastně nevím co bych měla od Vás chtít, ale asi jsem se chtěla vypovídat. Jsem tu celé dny sama a tak to na mě dost působí. Tak se nezlobte, že jsem obtěžovala.
Rupešová Jaroslava

Jaroslava Rupešová

Staráte se již čtvrtým rokem o 93 letou maminku, která je zcela ležící, nekomunikuje a v poslední době ji trápí defekty na kůži, které se nechtějí hojit. Nejste si jistá, zda je ošetřujete správně a jste již z péče o maminku velmi vyčerpaná, ptáte se, kdo by Vám mohl pomoci.

Vážená paní Rupešová,

především bych Vám chtěla vyjádřit velký obdiv, že se takto statečně a vytrvale o maminku staráte. Umím si ale představit, jak je to náročné a vyčerpávající, fyzicky i psychicky. Myslím, že je úplně na místě nechat si alespoň v něčem pomoci od profesionálů nebo se i nechat někým vystřídat a odpočinout si.

Praktická lékařka Vám může předepsat pravidelné návštěvy zdravotních sestřiček z agentury domácí péče, které by mamince chodily rány na kůži převazovat. Nemyslím si, že byste to Vy dělala špatně. Někdy je opravdu kůže starých lidí neskutečně křehká a nové defekty se tvoří, ať děláme, co děláme. Měla byste ale jistotu, že maminčiny rány jsou ošetřeny profesionálně a alespoň nějakou část práce okolo maminky by Vám to ušetřilo. Navíc tu, která píšete, že je pro Vás velmi traumatizující. Tato péče je plně hrazena zdravotní pojišťovnou, nemusela byste tedy nic platit.

Také mě napadá, že by bylo na místě poradit se v širší rodině nebo i mezi přáteli, zda by Vás někdo nemohl občas u maminky vystřídat, abyste měla alespoň nějaký čas na sebe a na to, co Vás těší (procházka venku, popovídání s kamarádkou, návštěva koncertu, kadeřnice apod). Případně, pokud je to ve Vašich možnostech, třeba si i zaplatit pečovatelku, která by Vás alespoň občas takto zastoupila, aby vše neleželo jen na Vás. K úhradě sociálních služeb lze rovněž využít příspěvek na péči, což jsou peníze pro člověka závislého na pomoci další osoby, aby si mohl nakoupit služby, které by rád.
Případně existují i možnosti tzv. respitního pobytu v lůžkovém zařízení (např. v lůžkovém hospici), např. na týden či dva. Budete vědět, že je o maminku dobře postaráno, a Vy byste mohla třeba i odjet někam na dovolenou nebo jen prostě být doma a odpočinout si.

Péče o sebe sama není za této situace nijak druhořadá ani sobecká. Nikdo z nás nedokáže stále jen energii vydávat, potřebujeme také odněkud brát. Pokud se zcela vyčerpáte a zhroutíte, o maminku byste se už nemohla starat vůbec. Proto, i když nemám pochybnosti, že o maminku pečujete s velkou obětavostí a láskou, bych Vám moc přála, abyste se stejně hezky zkusila alespoň občas postarat i sama o sebe a dopřála si nějaký odpočinek a potěšení.
Myslím na Vás i na Vaši maminku a přeji Vám oběma vše dobré.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz