sociální podpora
Dobrý den, mám dotaz ohledně péče o sestru (54 let), která má rakovinu plic 4. st., po chemo a ozařování, možné metastázy do mozku. Dříve velmi aktivní a inteligentní ale v teď je zmatená, stále unavená a spavá. V současné době je na nemocenské. Zatím se o péči dělím s jejím manželem a dcerou (studentkou VŠ), ale obávám se, že brzy nastane situace, kdy bude potřeba pečovat 24 hod. Ráda bych ji měla u sebe. Když bych odešla ze zaměstnání a byla tudíž bez příjmu, mám možnost žádat o nějaký příspěvek od státu? Takhle to zní tak vypočítavě, ale nemohu od švagra chtít, aby mě živil.
Děkuji
Olga
Píšete o své sestře, která má rakovinu plic a jejíž zdravotní stav se zhoršuje. V péči se střídáte s rodinou, ale očekáváte, že brzy nastane situace, kdy bude sestra potřebovat intenzivní 24 hodinovou péči. Chtěla byste se o ni starat. Ptáte, jestli byste v případě, že opustíte zaměstnání a budete plně o sestru pečovat, měla nárok na nějakou dávku od státu.
Dobrý den, paní Olgo,
je moc hezké, že se chcete o svoji sestru postarat, aby mohla zůstat doma. Je zcela pochopitelné, že se staráte i o finanční stránku, protože opustit zaměstnání kvůli péči není snadná či pro někoho vůbec možná volba.
Jako podpora od státu existuje dávka – příspěvek na péči, o kterou si nemocný žádá sám a sám i rozhoduje, komu bude náležet. Jinými slovy si zaplatí péči o svoji osobu. Pokud se rozhodnete být pečující osobou a v případě, že by Vaší sestře byl přiznán příspěvek II. stupně a výše, období péče se Vám bude započítávat i jako náhradní doba pro důchodové účely a sociální a zdravotní pojištění bude za Vás hradit stát.
Vyřízení příspěvku na péči může trvat i šest měsíců. V případě kladného vyřízení je pak ale vyplacen zpětně od data podání žádosti. Podrobnější informace o příspěvku na péči a jak o něj požádat, naleznete na našem portálu.
Přeji Vám zdárné vyřešení situace.
S úctou
Olga Cordiner