Sirotčí důchod + VŠ (dálkově) + DPP + živn.list (OSVČ) + manželství
Dobrý den,
jmenuji se Petr, je mi 21 let a jsem studentem VŠ, forma studia dálková, a chtěl bych se zeptat, zda je možné si přivydělávat na DPP. Četl jsem, že je to možné u jednoho zaměsnavatele po dobu stanovených 150 hodin ročně při jakékoli sazbě Kč na hodinu (čili nezáleží na výdělku) a dále jsem četl, že mohu uzavřit tuto DPP následně i u jiného zaměstnavatele. Je to pravda? Příklad: U zaměstnavatele "X" odpracuji 150 hodin a tudíž už mě nemůže v témže roce zaměstnat. Mám-li tu možnost, půjdu tedy k jinému zaměstnavateli, "Y", a ten mě zaměstná na nový DPP na dalších 150 hodin... a takhle to bych to dělal po celý rok u dalších zaměstnanců "Z", "W" atd. Podle mých informací by to tak mělo jít. Je to tak? A počítají se odpracováné hodiny na DPP pro výpočet starobního důchodu nebo ne?
Druhá otázka se týká živnostenského listu. Při dálkovém studiu tedy mohu být OSVČ, ale nesmím si během roku vydělat více než 56 900 Kč (v roce 2010, kolik to je v Novém roce ještě nevím), což vychází na cca 4750 Kč měsíčně. Ta částka je hrubá nebo čistá? A je to tak tedy možné?
A třetí otázka se týká manželství a dálkového studia na VŠ. Mohu se tedy během takového studia při pobírání sirotčího důchodu oženit?
Mnohokrát Vám děkuji za odpovědi a jsem s pozdravem, Petr.
Dobrý den, Petře,
ve svých 21 letech studujete dálkově VŠ a rád byste si přivydělával na DPP. Zajímá Vás, zda stanovených 150 hodin ročně můžete během roku odpracovat postupně u různých zaměstnavatelů a zda se tyto odpracované hodiny počítají do starobního důchodu. V případě, že byste se stal OSVČ, se ptáte, zda částka, kterou jste vypočítal coby limit pro měsíční výdělek, je hrubá nebo čistá. Dále Vás zajímá, zda za stavu, kdy pobíráte sirotčí důchod při dálkové formě studia VŠ, se můžete oženit.
Zdá se, že jste se již informoval ohledně záležitostí, na které se ptáte. Vzhledem k tomu, že studujete vysokou školu kombinovanou/dálkovou formou, tak byste skutečně o sirotčí důchod přišel, a to v případě, kdybyste začal být účasten na sociálním pojištění.
Na dohodu o provedení práce (dále jen DPP), která je limitována 150 hod/rok, můžete pracovat a sirotčí důchod Vám bude zachován, protože u DPP není odváděno sociální pojištění, odvádí se pouze daně. DPP se sjednává ústně nebo písemně a využívá se hlavně pro brigády a další krátkodobé pracovní vztahy pro vypracování konkrétního úkolu. Dohoda o provedení práce je omezena na 150 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele, jak sám správně uvádíte. To vám ale nebrání v tom, abyste pracoval na DPP hned u několika firem najednou, nebo u stejné firmy opakovaně (samozřejmě jen tehdy, pokud se vejdete do hodinového limitu).
Prakticky to znamená, že je možné uzavřít jednu dohodu o provedení práce v rozsahu 150 hodin za rok, ale také několik dohod v jednom kalendářním roce opakovaně, jejichž celkový rozsah práce nepřekročí uvedených 150 hodin. Více se můžete dočíst na webu www.podnikatel.cz, z kterého jsem čerpala.
Všechny příjmy, ze kterých odvádíte pojistné, vstupují do výpočtu důchodu. V případě, že z příjmů neplatíte pojistné, což je právě případ práce na DPP, pak do výpočtu nevstupují a do starobního důchodu se tedy nezapočítávají. Více informací naleznete na portálu www.finance.cz .
Na dohodu o pracovní činnosti pracovat nesmíte a to ani na zkrácený úvazek, protože zaměstnanecký poměr zakládá účast na sociálním pojištění.
U živnostenského listu je situace složitější. Můžete pracovat na živnostenský list jako OSVČ, ale nesmíte odvádět sociální pojištění. Jako každého živnostníka i Vás se nyní budou týkat odvody zdravotního a sociálního pojištění, placení daní — s těmito povinnosti však sirotčí důchod nijak nesouvisí.
Pro bližší informace se v případě rozhodnutí pracovat jako OSVČ můžete obrátit na příslušný živnostenský odbor – stejně tak sem můžete směřovat i svůj dotaz, zda jde o částku hrubou nebo čistou. O studentech, kteří podnikají, a o povinnostech, které z podnikatelské činnosti plynou, je pojednáno např. v tomto článku http://www.podnikatel.cz/clanky/student-nebo-podnikatel/. Zda budete povinen odvádět sociální pojištění, je dáno výší výdělku na živnostenský list. Tato výše je každoročně nově stanovována, můžete si ji dohledat ve vyhláškách zákona O pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti č. 589/1992 Sb., nebo si ji zjistit telefonátem na Okresní správu sociálního zabezpečení.
V případě, že si vyděláte méně, než je daný finanční limit, není založena povinnost odvádět sociální pojištění, to znamená, že vytrváte-li ve studiu kombinovanou/dálkovou formou a nepřesáhnete 26 let, sirotčí důchod Vám bude i nadále vyplácen.
Pokud ale finanční limit přesáhnete, musíte odvést sociální pojištění a pozbudete nároku na sirotčí důchod.
K Vašemu poslednímu dotazu ohledně uzavření sňatku a nepozbytí pobírání sirotčího důchodu: Pokud se oženíte a budete i nadále stále studovat a nepřesáhnete 26 let věku, budete mít i nadále nárok na sirotčí důchod.
Jen dodávám, že případné změny v nároku na výplatu sirotčího důchodu (ukončení studia, přerušení studia) jste povinen hlásit na Okresní správu sociálního zabezpečení do 8 dnů.
Pro další otázky ohledně výplaty sirotčího důchodu a informace s ním souvisejícími Vám doporučuji kontaktovat Call centrum České správy sociálního zabezpečení – tel.: 257 062 860 – 8, která Vám sirotčí důchod vyplácí. Na stránkách www.cssz.cz najdete otvírací dobu Call centra. Sdělíte-li pracovnici své rodné číslo, můžete se bavit zcela konkrétně.
S pozdravem
Tereza Bímová