Sirotčí důchod a dálkové studium

Odpověď na dotaz ze dne 5. 1. 2011 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli při studiu na VOŠ při DÁLKOVÉ FORMĚ je nárok na pobírání sirotčího důchodu a pokud ano jestli je zde i nějaká možnost přivýdělku?Děkuji moc

Alena Vacková
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Vacková,

ptáte se, zda máte nárok na sirotčí důchod při dálkové formě studia VOŠ a zda je v takovém případě možné si i nějak přivydělávat.

Abyste měla nárok pobírat sirotčí důchod, je třeba splňovat kritéria pro status nezaopatřeného dítěte. Za nezaopatřené dítě se pro účely tohoto zákona považuje dítě do skončení povinné školní docházky a poté, nejdéle však do 26. roku věku, jestliže se soustavně připravuje na budoucí povolání (§ 2123), (§20 odst. 3 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění.

Za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání se pro účely tohoto zákona považuje:

a) studium na středních a vysokých školách v České republice 21), s výjimkou dálkového, distančního, večerního a kombinovaného studia, je-li dítě v době takového studia výdělečně činné alespoň v rozsahu uvedeném v § 27, nebo pobírá-li podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci…

(2) Středními školami se pro účely tohoto zákona rozumí střední školy a konzervatoře, jsou-li zapsány do rejstříku škol a školských zařízení.21b) …

(3) Studiem na vysokých školách podle odstavce 1 se pro účely tohoto zákona rozumí studium na vysokých školách v bakalářském, magisterském a doktorském studijním programu.21d)”

Vyšší odborná škola není tedy v zákoně o důchodovém pojištění, který upravuje podmínky nároku na sirotčí důchod, brána v potaz jako samostatná kategorie, přesto mají i lidé studující na VOŠ nárok na sirotčí důchod.

Je třeba, aby byla Vámi zvolená VOŠ uvedena v rejstříku škol, stejně jako každá jiná střední, ba i vysoká škola.

Při dálkové formě studia budete mít nárok na výplatu sirotčího důchodu za podmínky, že si nebudete přivydělávat jinak než povoleným způsobem – jinými slovy nesmí jít o výdělečnou činnost, která zakládá povinnost platit pojištění. Více najdete v modelové odpovědi na tomto portálu.

Pro podrobnější informace se můžete obrátit na Call centrum České správy sociálního zabezpečení na číslo 257 062 860-8, kde můžete s pracovnicí po sdělení svého rodného čísla probrat vše, co Vás kolem výplaty sirotčího důchodu zajímá. Otevírací dobu centra najdete na www.cssz.cz.

S pozdravem a přáním úspěchů při studiu,

Tereza Bímová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Tereza Lepešková

Mgr. Tereza Lepešková

sociální pracovnice a poradce pro pozůstalé, vedoucí internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz