sirotčí důchod

Odpověď na dotaz ze dne 23. 7. 2009 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na otázku , za jakých okolností by nám vznikl nárok na sirotčí a vdovký důchod.
Mám hodně vážně nemocného manžela. Před 5 lety u něj lékaři diagnostikovali zhoubný nádor.Manžel byl asi rok v pracovní neschopnosti a protože se vše jevilo tak, že by mohlo dojít k uzdravení,začal chodit do práce.Asi před rokem se nádor objevil znova s mnohočetnými metastázami.Od té doby je léčen střídavou léčbou operativní, léčbou chemoterapeutickou a radiologickou.Po celý tento rok si nevzal pracovní neschopnost,léčbu řeší pouze vybíráním dovolené a volna.Pokud by došlo k úmrtí mého manžela v důsledku této diagnózy,měli bychom nárok na sirotčí a vdovský důchod, když manžel nemá přiznaný invalidní důchod?Měli bychom tentýž nárok, kdyby v době úmrtí byl v pracovní neschopnosti?Jaké popmínky musí splňovat k tomu,aby mu byl přiznám invalidní důchod a jak dlouhou dobu trvá jeho vyřízení?
Děkuji mnohokrát za odpověď.
Vanda

Vanda
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Vando,

nacházíte se ve velmi náročné životní situaci, kdy se Váš manžel potýká se život ohrožujícím onkologickým onemocněním, s nímž se, jak píšete, snaží stále statečně bojovat. Vy spolu s ním musíte jistě řešit mnoho obtížných situací, které s sebou vážná nemoc přináší. Zcela přirozeně máte mnoho pochybností a otázek ohledně budoucnosti a pátráte po informacích, které by Vám pomohly udělat si konkrétnější představu o tom, jak by věci vypadaly a jak byste vše zvládala, kdyby Váš manžel zemřel. Zajímá Vás například, zda byste Vy a Vaše děti měly nárok na vdovský a sirotčí důchod a jaké jsou podmínky pro jeho přiznání. Ptáte se, zda zde hraje nějakou roli fakt, že Váš manžel není poživatelem invalidního důchodu či zda by nárok na vdovský a sirotčí důchod mohl být ohrožen v případě manželovy pracovní neschopnosti v době úmrtí.   

Podmínky nároku na vdovský i sirotčí důchod upravuje zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. V případech obou těchto důchodů vzniká nárok tehdy, byl-li zemřelý manžel/ka či rodič poživatelem starobního, plného invalidního nebo částečného invalidního důchodu nebo ke dni smrti splňoval podmínku potřebné doby pojištění pro vznik nároku na plný invalidní nebo starobní důchod.  

Znamená to, že pro Váš nárok na oba důchody není potřeba, aby byl Váš manžel poživatelem invalidního důchodu, ale stačí, když bude splňovat podmínku doby pojištění, která je pro případné přiznání nároku na invalidní nebo starobní důchod potřebná. 

Vzhledem k tomu, že Váš manžel pracuje a předpokládám, že není v důchodovém věku, bude se na něj pravděpodobně vztahovat podmínka doby pojištění pro invalidní důchod, kterou upravuje § 40 zákona č.  155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. Je zde stanoveno, že potřebná doba pojištění pro nárok na plný invalidní důchod činí u pojištěnce ve věku

a) do 20 let méně než jeden rok,

b) od 20 let do 22 let jeden rok,

c) od 22 let do 24 let dva roky,

d) od 24 let do 26 let tři roky,

e) od 26 let do 28 let čtyři roky a

f) nad 28 let pět roků.

Potřebná doba pojištění se zjišťuje z období před vznikem plné invalidity, a jde-li o pojištěnce ve věku nad 28 let, z posledních deseti roků před vznikem plné invalidity.

Záleží tedy na tom, zda Váš manžel (spadá-li do věkové kategorie nad 28 let) v posledních deseti letech hradil alespoň pět let sociální pojištění a to buď prostřednictvím svého zaměstnavatele, anebo sám.

Do potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod lze započítat v oprávněných případech také tzv. náhradní dobu pojištění. Náhradní doba pojištění je období, ve kterém se neodvádí žádné pojistné, přesto se tyto doby započítávají do potřebných let pojištění pro nárok na důchod. A to v případě, že předchozí doba pojištění trvala alespoň jeden rok. Více informací o náhradní době pojištění naleznete na portále České správy sociálního zabezpečení.

Pokud by Váš manžel byl v pracovní neschopnosti v době před úmrtím, Váš nárok na vdovský a sirotčí důchod by tato skutečnost nijak neovlivnila. Určující by zde byla pouze výše zmíněná podmínka potřebné doby pojištění. 

Co se týče invalidního důchodu a podmínek pro jeho přiznání, doporučuji Vám informovat se přímo na České správě sociálního zabezpečení. Informační centrum ČSSZ v Praze má telefonní číslo: 257 062 860. Na stránkách www.cssz.cz najdete také otevírací dobu Call centra a případně další informace.

Domnívám se, že pokud by Váš manžel z důvodu svého onemocnění přestal být práce schopen, stal by se nejdříve takzvaně „dočasně práce neschopným“ a pobíral by nemocenskou. Podpůrčí doba pro tuto dávku může trvat maximálně 380 kalendářních dnů.  Teprve poté, pokračovala-li by pracovní neschopnost, bylo by na místě začít vyřizovat invalidní důchod (raději s určitým předstihem, protože se jedná o poměrně zdlouhavou a administrativně náročnou záležitost).

Paní Vando, doufám, že Vám mé odpovědi pomohly alespoň rámcově se zorientovat v problematice vdovského a sirotčího důchodu. Možná Vás trápí ještě spousta dalších otázek kolem nemoci Vašeho manžela a všeho, co s tím souvisí. Dovoluji si Vám zde nabídnout odkaz na ty stránky tohoto portálu, které se snaží poskytnout informace do situací terminálně nemocných a jejich pečovatelů, včetně užitečných rad, doporučení a kontaktů. Věřím, že tyto stránky mohou být alespoň určitou oporou lidem v těžkém období vyrovnávání se s nevyléčitelnou nemocí.

Pokud upřednostňujete spíše osobní kontakt či telefonický rozhovor, s důvěrou se můžete obrátit na poradnu Domácího hospice Cesta domů  na adrese Dukelských hrdinů 54, Praha 7 nebo na tel. číslech: 283 850 949 nebo 775 166 863, v době prázdnin každý všední den od 13 do 17 hodin. Bude se Vám zde věnovat sociální pracovnice, která Vám poskytne  kromě odborných rad či informací také čas a prostor k rozhovoru o věcech, o kterých byste chtěla mluvit.

Přeji Vám i Vašemu manželovi mnoho odvahy, sil i naděje do dalších dnů.

Lucie Přádová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Lucie Přádová

Mgr. Lucie Přádová

sociální pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz