Sirotčí
dobrý den chci se zeptat žiju ve společné domacnosti s matkou a ta na mě pobira sirotčí duchod je mi 17 let matka mi tvrdí že sirotčí duchod je její a ne muj chci se zeptat jak to vlastně je nebo mi nechce dávat ani korunu že nemám narok děkuji předem za odpověd
Dobrý den, Dano,
píšete, že je Vám 17 let, žijete ve společné domácnosti s matkou a pobíráte sirotčí důchod. Vaše matka Vám sirotčí důchod nedává a Vy byste chtěla vědět, komu náleží Váš sirotčí důchod a zda má Vaše matka právo Vám ho odepírat.
Dokud nebudete plnoletá, má Vaše matka povinnost se o Vás starat. Takže pokud s ní sdílíte společnou domácnost a ona Vás živí, má právo na to používat Váš sirotčí důchod, protože částka sirotčího důchodu je určena k pokrytí nákladů (resp. části) na život osoby, která jej pobírá.
Po dosažení 18 let věku se ale budete moct rozhodnout, zda chcete svůj sirotčí důchod nadále nechat zasílat na účet Vaší matky, nebo zda bude zasílán přímo Vám.
Pro obě tato rozhodnutí je třeba, abyste osobně navštívila důchodové oddělení Vám příslušné okresní správy sociálního zabezpečení a vyplnila příslušný formulář — buď souhlasu se zasíláním sirotčího důchodu i nadále na účet svého rodiče, nebo s rozhodnutím, že chcete již ve své plnoletosti, aby byl sirotčí důchod zasílán na Váš účet.
K oběma formulářům se dokládá potvrzení o studiu. Budete je i nadále zasílat pravidelně na okresní správu sociální zabezpečení, dokud nedokončíte středoškolská či vysokoškolská studia nebo neukončíte pobírání sirotčího důchodu z jiných důvodů.
Změny v nároku (ukončení studia, přerušení studia) na sirotčí důchod jste povinna hlásit na OSSZ do 8 dnů.
Pro další podrobné otázky ohledně výplaty sirotčího důchodu doporučuji kontaktovat Call centrum České správy sociálního zabezpečení, která Vám sirotčí důchod vyplácí. Na stránkách www.cssz.cz najdete otvírací dobu Call centra i telefon na něj. Sdělíte-li pracovnicím své rodné číslo, můžete se bavit zcela konkrétně.
S pozdravem a přáním dobré dohody s matkou
Petra Husáková