Sestře bylo nově zjištěno metastatické postižení mozku. Předepsané ozařování ji má vyléčit nebo jen zmírnit příznaky?
Hezký den přeji: u mé sestry před rokem diagnóza: malobuněčný karciom plic. Podstoupila chemoterapie a ozařování. Po ukončení léčby a kontrolním CT zjištěno to samena ledvině. Problém je,že ledvinu má jen jednu. Karciom je na velmi nedostupné místě: hlavní tepla z ledviny. Léčba údajně nemožná.
Teď zjištěna pro velké bolesti hlavy z MR : vícečetné metastické postižení mozku- 2 cystická ložiska v obou mozečkových Hezký.isférách. Soldní ložisko mesiotemporálně vlevo,další v právo.
Má podstoupit ozařování.
Můj dotaz: je tu naděje v uzdravení,když bude ozařování? Nebo jde jen o prodloužení života a zmírnění bolestí?
Na co se mám připravit jako její sestra a pečující?
Děkuji za odpověď.
Vaší sestře lékaři zjistili malobuněčný karcinom plic, podstoupila chemoterapii i ozařování, ale nyní se objevily metastázy v ledvině a v mozku. Nález na ledvině není možno operačně odstranit, k ošetření postižení mozku je v plánu radioterapie. Ptáte se, zda tato léčba má potenciál Vaši sestru uzdravit nebo zda, jde pouze o prodloužení života a zmírnění symptomů nemoci.
Milá Renato,
bohužel rakovinu v této fázi již není možné vyléčit a doporučené ozařování mozku je léčba paliativní s cílem zpomalit postup nemoci a snahou o zmírnění bolestí hlavy a dalších projevů, které postižení mozku může Vaší sestře způsobovat. Bohužel účinek radioterapie není okamžitý, většinou je patrný až za 2-3 týdny po ozařování. Přechodně během léčby se dokonce může otok mozku a tím i symptomy nemocného dokonce zhoršit. Je tedy třeba dobře zvážit v jakém stavu nemocný je, jaká je očekávaná prognóza a jak velkou zátěž pro něho představuje pobyt v nemocnici nebo každodenní dojíždění na radioterapii. Nejlépe je o tom mluvit přímo s pacientem, kterého se rozhodnutí týká, samozřejmě pokud chce informace o svém zdravotním stavu slyšet a je schopen je chápat. Někdo se totiž rozhodne zkusit všechno, co může jeho život alespoň trochu prodloužit, jiný pacient si za této situace vybere možnost už další onkologickou léčbu nepodstupovat a raději zůstat doma s rodinou. Bolesti hlavy a další symptomy je samozřejmě třeba mírnit, ale toho se dá dosáhnout i dobře
nastavenou medikací.
Takže bych doporučovala, pokud si Vaše sestra pravdivé informace o svém zdravotním stavu přeje a je schopna o sobě rozhodovat, abyste položily tyto otázky jejímu ošetřujícímu lékaři a společně se zkusili domluvit, co by si Vaše sestra pro sebe přála a co naopak nechce. Vím, že vůbec není snadné o tom mluvit, ale zdá se mi důležité zvolit postup, který bude pro Vaši sestru ten nejlepší.
Myslím na Vás i Vaši sestru a moc Vám přeji, abyste náročnou situaci zvládly, co nejlépe.
S úctou
MUDr. Kateřina Menčíková