Selhání ledvin a mozková příhoda - jaká je prognóza?

Odpověď na dotaz ze dne 21. 8. 2007 zobrazit původní dotaz

Mám prosbu o zodpovězení mých 3 otázek: Minulý měsíc mi zemřel 80letý tatínek a 7 dní po jeho pohřbuse u maminky projevilo totální selhání ledvin s nutností hospitalizace a následného napojení na umělou ledvinu. Maminka se s tím smířila a už to vypadalo slibně, ale zcela bez předchozího signálu dostala náhle v nemocnici mrtvičku při níž upadla do bezvědomí. Lékaři ji převezli z okresní do fakultní nemocnice kde jí odstranili krevní sraženinu. Je to však již týden a maminka je stále v bezvědomí -nyní leží na JIP ARA okresní nemocnice a dýchá s pomocí dýchacího přístroje.* Mohou lékaři ještě něco udělat, nebo to záleží už jen na přírodě?* Jaký je další postup v těchto případech, kdy pacient je stále v bezvědomí?* Jaké jsou příznaky toho že zcela nefungují ledviny? Patrně jsme něco zanedbali, protože jsme se více věnovali tatínkovi, který byl plně závislý na naší domácí péči a zcela upoután na lůžko. Teď je nám s bratrem moc smutno - kdybychom přišli v jednom měsíci o oba rodiče velice těžce bychom to nesli.

Losenická

U maminky se projevilo totální selhání ledvin s nutností napojení na umělou ledvinu. Poté maminka po mozkové příhodě upadla do bezvědomí, leží na JIP. Jaký je další postup v případech, kdy pacient je stále v bezvědomí? Jaké jsou příznaky toho že zcela nefungují ledviny?

Vážená paní Losenická,

chápu, že se nacházíte v těžké životní situaci. I Vaše maminka musela prožít velice náročné období a s tím možná souvisí i její současný zdravotní stav. Nevím, jestli smrt tatínka byla náhlá, nebo po delší nemoci, ale je pravděpodobné, že Vaši maminku velmi zasáhla. Psychický stres spojený s takovou událostí může velmi zhoršit zdravotní obtíže, které se do té doby třeba zdály skryté. Proto si nedělejte zbytečné výčitky svědomí, je možné, že jste na mamince opravdu nic zvláštního pozorovat nemohli a její stav se zhoršil náhle po velkém vypětí spojeném s úmrtím manžela.

Jak se pozná, že zcela nefungují ledviny? Příznaky selhání ledvin jsou různé, záleží na tom, zda ledviny selžou náhle (to se stává například při otravách, infekčních nemocích ledvin, ale i při náhlém poklesu tlaku při srdečním infarktu), nebo jde o chronické selhání. U chronického selhání  se funkce ledvin snižuje velmi pomalu (v důsledku například cukrovky nebo vysokého krevního tlaku), až jednoho dne ledviny vypovědí službu úplně. V obou případech je potom jako náhrada funkce ledvin nutná dialýza (tedy „umělá ledvina“). Mezi příznaky akutního selhání patří snížené množství moči (člověk chodí méně na záchod), otoky těla, zvracení, vysoký krevní tlak, únava; pokud se nemoc neléčí,může dojít až k bezvědomí a křečím. Chronické selhání ledvin probíhá pomalu (roky), a proto i příznaky přicházejí pomalu a nenápadně; bolesti hlavy, únava, slabost, zvracení, bledá kůže, vysoký krevní tlak.

Selhání ledvin rozvrátí celou „vnitřní rovnováhu“ organismu, a i když je poté člověk napojen na umělou ledvinu a stav se upraví, je to pro organismus veliké zatížení. Proto se může stát, tak jako u Vaší maminky, že se stav zkomplikuje. Například mozkovou příhodou (mrtvičkou). Píšete, že Vaší mamince byla odsáta krevní sraženina. Tím lékaři odstranili příčinu mozkové příhody. Krevní sraženina doslova ucpe cévu vyživující určitou část mozku a mozková tkáň se bez přísunu krve (a kyslíku v ní) „dusí“ a nemůže fungovat. Bohužel je mozková tkáň velmi citlivá na nedostatek kyslíku, proto  je i po relativně krátké době (minuty) poškozena natolik, že postižený člověk i po odstarnění sraženiny zůstává v bezvědomí. Myslím si proto, že lékaři udělali vše pro to, aby Vaši maminku zachránili, a nyní nezbývá nic jiného, než dát Vaší mamince čas, aby se její mozek zotavil, tedy dát prostor  přírodě, jak píšete. Rozhodně to ale nenechávejte jen na přírodě; i když je maminka v bezvědomí, mluvte na ni, vezměte ji za ruku a pokuste se i zapojit do ošetřovatelské péče, pokud se s personálem na JIP domluvíte. To jsou podněty, které mohou poškozenému mozku pomoci se znovu probudit.

Na to, jak se bude vyvíjet zdravotní stav Vaší maminky, Vám bohužel nemohu odpovědět, u  pacientů v bezvědomí se vždy postupuje individuálně podle aktuálního stavu. Ptejte se ošetřujícího lékaře, co si o stavu Vaší maminky myslí, a společně s ním byste měli probrat i to, jaké jsou vyhlídky do budoucnosti.

Paní Losenická, přeji Vám v tomto pro Vás nelehkém období mnoho sil a optimismu.

S pozdravem a přáním všeho dobrého
*
Jana Michlová*

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz