Rozsáhlý útvar ve vedlejších nosích dutinách - jak dále postupovat v léčbě?

Odpověď na dotaz ze dne 30. 1. 2009 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, prosím o radu pro sestru, která prodělala již tři operace.Opíšu raději celou propouštěcí zprávu z nemocnice, abych byla přesná pro popsání problému.

CT vedlejších dutin nosních - vyš.provedeno nativně v axiání rovině.Celé levé centrum je vyplněno solidním expanzivním útvarem.Mediální stěna I.antra je spolu se všemi levostranými skořepami odstraněna a vzniklým otvorem se útvar šíří do dutiny nosní, v jejíž levé polovině obtrubuje všechny průduchy.Hmoty útvaru částečně zasahují i do ethmoidálních sklípků střední skupiny. Při bázi I. antra je porušena i jeho přední stěna, přes tento malý otvor se hmoty útvaru lehcešíří do podkoží v oblasti kořenenosu.Všeshny ostatní vedlejší dutiny nosní a pravá polovina nosní dutiny jsou volné,nosní přepážka je bez deviace. První operace I. antra v listopadu 2007, druhá duben 2008, třetí prosinec 2008.Benigní.
Tohle je ve zprávě.
Můj dotaz je. Jak dále postupovat v léčbě,
aby nemusela sestra časem na další operaci. Jestli je vhodné ozařování a jestli by se mohla léčit v Motolské nemocnici. Moc děkuji za odpoveď,
přeji hezký den.

Iveta

Iveta

Máte obavy o svou sestru, která má podle popisu CT poměrně rozsáhlý útvar ve vedlejších nosích dutinách, a ptáte se, jak dále postupovat v léčbě.

Milá Iveto,

moje odpověď bude jen povšechná, protože neznám podrobnosti. K jakémukoliv rozhodnutí o další terapii je pro ošetřujícího lékaře zásadní znalost podrobného patologického vyšetření z odebraného vzorku. Pokud se jedná o benigní (tedy nezhoubný) proces, může jít o nezhoubný nádor typu papilomu, osteomu — ty se léčí v zásadě chirurgicky, ale může jít také o nenádorový proces, například Wegenerovu granulomatózu, která se léčí medikamentózně ve specializovaných centrech (například Všeobecná fakultní nemocnice v Praze 2 nebo Revmatologický ústav). Možností je více a rozhodnutí o nejvhodnějším postupu opravdu závisí na biologické povaze procesu. 

Ptáte se také, zda by se setra mohla léčit v nemocnici v Motole. Dnes již neexistují spádová zdravotnická zařízení jako dříve, máte svobodu volby ošetřujícího lékaře. Pojišťovna pouze reguluje, jak často lze lékaře jedné specializace měnit — je to jedenkrát za 3 měsíce. Některé specializované ambulance vyžadují doporučení od ošetřujícího lékaře nebo od praktického lékaře.

Nemějte obavy se ošetřujícího lékaře podrobně vyptat, on zná dosavadní průběh nemoci u Vaší sestry a bude schopen Vám poskytnout odhad vývoje do budoucna a nastínit další léčbu. A máte-li pochybnosti, můžete si v jiném zařízení vyžádat takzvané „second-look opinion“ — posouzení nemoci jiným lékařem.

Snad Vám moje odpověď pomůže při hledání nejlepšího řešení pro Vaši sestru.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz